Amazon rozpocznie sprzedaż na polski rynek

Informacje są wciąż nieoficjalne, ale pewne. W najbliższych dniach Amazon podpisze umowę z jednym z polskich graczy, dzięki której polscy użytkownicy będą mieli możliwość zakupu produktów oferowanych przez sklep. Nie są niestety znane żadne szczegóły umowy. Wbrew pojawiającym się plotkom, Amazon nie jest prawdopodobnie zainteresowany przejęciem żadnego istniejącego już polskiego przedsięwzięcia z branży e-commerce.

Amazon rozpocznie sprzedaż na polski rynek
Nasz anonimowy informator podkreśla, że pojawiające się w mediach informacje, jakoby Amazon chciał kupić Merlin.com.pl, są fałszywym tropem.

Nie będzie Amazon.pl

- Nie interesują się wejściem na polski rynek, lecz sprzedażą - mówi. Z tak niejasnego zdania można wyinterpretować jedynie: pod adresem Amazon.pl polscy internauci nie będą mieli czego szukać, jednak produkty oferowane przez Amazon, będą dla Polaków dostępne.

Z biura prasowego spółki, od Patty Smith, dyrektor komunikacji korporacyjnej Amazon.com, otrzymaliśmy w czwartek następującą notkę - Zgodnie z naszą polityką komunikacyjną nie komentujemy pogłosek ani spekulacji o tym, co zrobi bądź też czego nie zrobi firma. Obecnie nasi klienci z Polski mają możliwość zamówienia książek, muzyki, wideo oraz DVD na każdej z naszych stron na świecie, w tym Amazon.com oraz Amazon.de. Patty Smith nie odpowiedziała na pytania dotyczące nawiązania współpracy z polskimi firmami.

Sposób na wejście do Polski?

Z końcem marca informowaliśmy o planowanym debiucie Nokaut.pl - porównywarki cen produktów i usług. W oficjalnym komunikacie prasowym pojawiła się wypowiedź Wojciecha Czerneckiego, członka zarządu firmy Nokaut - Jeszcze zanim ruszyła rejestracja, otrzymaliśmy deklaracje współpracy od kilku ważnych graczy na polskim rynku. Jest też jeden partner z zagranicy, który zalicza się do ścisłej czołówki światowego handlu elektronicznego. Rafał Janik, przedstawiciel firmy Nokaut, nie chciał skomentować naszych przypuszczeń, że owym partnerem ze ścisłej czołówki światowego handlu będzie dla Nokaut właśnie Amazon.

Amazon czyli dawniej księgarnia

Amazon.com kojarzy się przede wszystkim z internetową księgarnią - od sprzedaży książek rozpoczęła swoją działalność w 1995 roku. Obecnie handluje lekami i parafarmaceutykami pod marką drugstore.com, samochodami pod marką Greenlight.com oraz w zasadzie wszystkim, o czym internauta mógłby pomyśleć: komputerami, telefonami komórkowymi, zabawkami, narzędziami ogrodniczymi, butami czy biżuterią. Dopiero w czerwcu 1998 roku firma zdecydowała się sprzedawać muzykę, a w listopadzie tego samego roku w ofercie pojawiły się filmy wideo i DVD.

Amazon zatrudnia obecnie około 12 tysięcy pracowników. Występuje w siedmiu wersjach: w Stanach Zjednoczonych sklep działa pod adresem Amazon.com, w Wielkiej Brytanii - Amazon.co.uk (od 1998 roku), w Niemczech pod adresem Amazon.de (od 1998 roku), we Francji - Amazon.fr (od 2000 roku) oraz w Japonii - Amazon.co.jp (od 1999 roku), Kanadzie - Amazon.ca (od 2002) i w Chinach pod przejętym adresem Joyo.com (od 2004 roku).

Wysyłka z Niemiec?

Na całym świecie Amazon ma ponad 23 centra wysyłkowe, w tym jedno w Niemczech w Bad Hershfeld. Na terenie tego państwa w trzecim kwartele br. ma powstać kolejne centrum - w Lipsku. Być może wybór tego miasta - zdecydowanie bliższego granicy z Polską w porównaniu do przesuniętego na zachód Niemiec Bad Hershfeld - ma związek z planowaną sprzedażą produktów na nasz rynek. W Lipsku ma docelowo znaleźć zatrudnienie 400 osób.

Amazon nie ma ostatnio dobrej prasy, głównie ze względu na wyniki finansowe. Zyski spółki za 2005 rok były niższe niż oczekiwali analitycy - przede wszystkim ze względu na duże obciążenie spółki kosztami przesyłek w programie Amazon Prime. Za 79 USD rocznie sklep dostarcza zamówiony towar w ciągu maksymalnie dwóch dni do klienta. Według agencji Reuters, koszty przesyłek wzrosły w związku z wprowadzeniem opcji Amazon Prime o 17%.

Polska stała się niewątpliwie atrakcyjnym celem inwestycji, głównie ze względu na największą liczbę internautów w tym rejonie Europy. Rok temu na polskim rynku zadebiutowała platforma eBay w polskiej wersji językowej, na przełomie 2005 - 2006 roku swoje biuro otworzył Google.

***

Wiadomo już, że jednym z partnerów Amazon w Polsce została porównywarka 9sekund.pl.

Aktualizacja: 06 kwietnia 2006 12:12

Do treści wiadomości dodaliśmy odpowiedź Patty Smith, dyrektor komunikacji korporacyjnej Amazon.com.