Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Amazon zaprezentował w Nowym Jorku drugą generację swojego czytnika książek elektronicznych - Kindle 2. Najnowsza wersja długo oczekiwanego urządzenia wyceniona została na 359 dolarów. Użytkownik otrzymuje w tej cenie nowy, stylowy design, znacznie wydłużony czas działania baterii oraz przede wszystkim - lepszą jakość wyświetlanego tekstu.

Amazon rozpoczął już przedpremierową sprzedaż Kindle 2, urządzenia reprezentującego najnowszą generację czytnika książek elektronicznych. Wiadomo, że premiera czytnika w Stanach Zjednoczonych odbędzie się dokładnie 24 lutego bieżącego roku. Cena ustalona została na poziomie 359 dolarów za egzemplarz.

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Kindle 2

Wygląd i kolorystyka

Kindle 2 generalnie bardzo przypomina swój pierwowzór. Nowa wersja zachowała biały kolor poprzednika, klawiaturę w dolnej części oraz panel E-Ink z przodu. Całkowicie zmienione zostały natomiast przednie przyciski służące do przewijania tekstu - teraz umieszczone są po obu stronach urządzenia, dodano również joystick. Producent twierdzi, że urządzenie w nowej wersji oferuje 5 różnych sposobów nawigacji w tekście.

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Kindle 2 ma niecałe 0,36 cali grubości. To o 25 mnie niż iPhone 3G

Najnowszy czytnik książek elektronicznych sklepu Amazon ma niecałe 0,36 cali grubości (o 25% mniej od iPhone'a 3G!) i waży 283 gramy. Kindle 2 ma również oferować znacznie bardziej wyraźny tekst, z 16 odcieniami szarości w porównaniu do 4 w oryginalnej wersji. Urządzenie korzysta z 6-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 600x800. Kindle 2 posiada również 2GB pamięci (oryginalnie 180MB) co przekłada się na około 1500 książek.

Amazon twierdzi, że bateria Kindle 2 wydłuża czas działania o 25% w stosunku do pierwowzoru. O 20% zwiększyła się także szybkość zmieniania stron. Czytnik posiada pełną obsługę 3G.

Książki w wersji audio - dla leniwych. Nowe funkcje

Kindle 2 zostało wyposażone również w zupełnie nowe i nieco eksperymentalne funkcje, których Amazon na razie nie komentuje szerzej. Są to m.in. opcja "czytaj-dla-mnie", czyli obsługa książek w formacie audio (użytkownik może szybko przełączać odtwarzanie głosowe z tekstowym), możliwość odtwarzania plików w formacie MP3, bardzo prosta przeglądarka internetowa oraz konwerter plików PDF.

230 tysięcy książek w bazach internetowych. Będzie więcej

Amazon twierdzi, że Kindle 2 obsługuje bazę ponad 230 tysięcy książek oraz amerykańskie i międzynarodowe gazety, magazyny, a nawet blogi. CEO firmy, Jeff Bezos, z dumą dodaje, że aż 103 ze 110 bestsellerów wymienionych przez "New York Times" znajduje się w formie e-booka dla Kingle 2. Większość z nich kosztuje mniej niż 10 dolarów za sztukę.

Whispersync - serwis synchronizujący e-booki na "inne" platformy

Jedną z najciekawszych wiadomości podanych przy okazji prezentacji nowego czytnika e-booków jest informacja o uruchomieniu przez Amazon usługi Whispersync funkcjonującej w ramach Whispernet.

Whispersync ma umożliwić synchronizację e-booka zapisanego na Kindle 2 z innymi urządzeniami mobilnymi. Jak na razie wiadomo, że chodzi o pierwowzór Kindle, choć Amazon dodaje, że w przyszłości usługa może objąć również "inne urządzenia", w tym telefony komórkowe. Niestety nie podano przy tym żadnej konkretnej daty.

Poniżej kilka zdjęć z funkcjami Kindle 2:

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Mozliwość zmiany wielkości czcionki

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Klawiatura służy do przygotowywania własnych notatek

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Wbudowany słownik z podglądem

Amazon prezentuje czytnik Kindle 2. Premiera 24 lutego

Zakupy książek wprost z e-sklepu

oraz film z prezentacji czytnika przez założyciela Amazon.com

Aktualizacja: 10 lutego 2009 13:42

Dodano film z prezentacji urządzenia przez założyciela Amazon.com

Aktualizacja: 09 lutego 2009 20:30

Nowa informacja:

Kindle 2 zaoferuje nową usługę Whispersync, która ma umożliwić synchronizację e-booka zapisanego na Kindle 2 z innymi urządzeniami mobilnymi. Jak na razie wiadomo, że chodzi o pierwowzór - Kindle - choć Amazon dodaje, że w przyszłości usługa może objąć również "inne urządzenia", w tym telefony komórkowe. Niestety nie podano przy tym żadnej konkretnej daty.

Aktualizacja: 09 lutego 2009 20:23

Dodaliśmy zdjęcia oraz nowe informacje.