Amazon bliżej Polski, blisko Grupy Allegro

Przejmując BuyVip.com, firma Amazon stanie się także właścicielem rozsianych po Europie oddziałów serwisu. Taka sytuacja nastąpi również w Polsce, gdzie współudziałowcem BuyVip jest Allegro. Wynik? Dwóch gigantów i potencjalnych konkurentów będzie zarządzało jednym biznesem.

Amazon bliżej Polski, blisko Grupy Allegro
Światowy gigant e-commerce dokonał kolejnego przejęcia w swojej branży. Tym razem na celowniku znalazł się sklep z towarami z wyższej półki - BuyVip.com.

Jak podaje Wall Street Journal (powołując się na źródło bliskie sprawie), wartość transakcji osiągnęła 96,5 miliona dolarów. Oficjalna informacja o przejęciu ma pojawić się jeszcze w tym tygodniu.

Allegro, amazon i wspólny biznes w Polsce

BuyVip to międzynarodowa sieć sklepów funkcjonująca już w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Austrii i Włoszech. Od października 2009 r. sieć działa także w naszym kraju. W Polsce za rozwój pl.buyvip.com odpowiada Grupa Allegro, która jest współudziałowcem wraz zw spółką BuyVip.

Po stronie Grupy Allegro stoi rozwój i zarządzanie serwisem, jak również i znajomość polskiego rynku. Z kolei BuyVip, który posiada podpisane globalne umowy, dostarcza towar od swoich partnerów.

Amazon bliżej Polski, blisko Grupy Allegro

Głównym udziałowcem w BuyVip jest konsorcjum spółek private-equity, na czele z Cipio Partners, Kennet Partners, hiszpańskim funduszem Debaeque i ramieniem venture-capital niemieckiego koncernu mediowego Bertelsmann AG.

Zapowiedziana zmiana właścicielska oznacza jednak, że Allegro będzie rozwijało polski oddział BuyVip pośrednio z amazonem. Czy możemy traktować to jako pierwszy krok w (potencjalnym) pochodzie sklepu Amazon.com na polski rynek?

- "Jeżeli Amazon stał się właścicielem hiszpańskiej spółki BuyVip, to stał się także właścicielem jej aktywów na świecie. Jednym z tych aktywów jest także udział w polskim oddziale. W jakiś sposób więc zbliżył się do naszego kraju, ale za wcześnie by mówić, że Amazon wszedł do Polski" - komentuje Patryk Tryzubiak, Dyrektor Komunikacji w Grupie Allegro.

A co jeśli Amazon.com zacząłby jednak działać również pod domeną Amazon.pl? - "Czekałaby nas wytężona praca, bo Amazon.com to konkurencja na najwyższym poziomie" - mówi Patryk Tryzubiak, dodając jednocześnie, że zarówno Grupa Allegro jak i Amazon z pewnością wspólnie dołożą wszelkich starań przy prowadzeniu polskiego oddziału BuyVip.

Co to ten BuyVip?

Założony w Hiszpanii BuyVip oferuje produkty z kategorii premium, sprzedając takie marki jak Dolce & Gabbana czy Louis Vuitton. Oprócz ekskluzywnej odzieży sklep oferuje także stylowe urządzenia gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne, a także artykuły sportowe znanych marek.

Firma nie kupuje osobiście towarów od producentów, ale funkcjonuje jako pośrednik między marką a klientem, zajmując się wyłącznie marketingiem i kanałami sprzedaży online.

I taki właśnie model zaskakująco dobrze zdaje swój egzamin. W ubiegłym roku globalne przychody firmy wyniosły 60 mln euro. W tym roku mają zwiększyć się ponad dwukrotnie.

W okresie ostatnich kilku miesięcy Amazon stał się aktywnym kupcem na rynku e-commerce. W lipcu w jego ręce trafił kolejna bardzo znana i innowacyjna marka Woot.com (ta transakcja miała wynieść 110 mln dol). Woot.com oferuje różnej maści towary, skierowane do różnego typu konsumentów i oparty jest na idei one day one deal. Z kolei przejmując BuyVip Amazon chce znaleźć się na rynku sprzedaży produktów z wyższej półki.

Na czym dokładnie polega model biznesowy BuyVip? Psychologicznym wabikiem dla klientów jest przynależność do ekskluzywnej i zamkniętej grupy wybrańców, która ma możliwość kupna markowych ciuchów, kosmetyków czy obuwia w niższych cenach.

Oferowane produkty dostępne są bowiem w ramach ofert czasowych oraz możliwe są do kupienia jedynie dla zaproszonych do sklepu klientów. Duża liczba chętnych na konkretny produkt sprawia, że e-sklep pertraktować może z producentami niższe ceny.

Informacje o starcie nowej oferty (obowiązuje ona 2-4 dni) wysyłane są drogą e-mailową do wszystkich uczestników klubu. Tygodniowo dostępne są 2-3 nowe oferty. Minimalna wartość zakupu w Polsce wynosi 99 zł.

W Polsce w podobnym co BuyVIP modelu działa także Bao.pl oraz Zlotewyprzedaze.pl.