Allegro wyhodowało sobie Szerlok.pl

Grupa Allegro powiększa się o kolejny serwis ogłoszeniowy. W jej ręce trafił stworzony i prowadzony przez Tomasza Drożdżyńskiego Szerlok.pl. Szkopuł w tym, że Szerlok już wcześniej powiązany był z Allegro.

Allegro wyhodowało sobie Szerlok.pl
Trochę stareńki to news, ale dopiero dziś wypłynął. Allegro "przejęło" w styczniu Szerlok.pl.

Promocja w grupie

Jednak czy można mówić w tym przypadku o przejęciu? Większościowym inwestorem w Szerlok.pl był fundusz Garvest, który poprzez osobę Arjan Bakkera powiązany jest osobowo z Grupą Allegro. Bardziej więc pasuje określenie: Allegro wyhodowało sobie serwis.

Jak nieoficjalnie mówi się w branży, Szerlok (dzięki swoim powiązaniom) mógł wydawać gigantyczne kwoty na reklamę w AdWords. Byle by tylko umocnić pozycję serwisu na rynku. Słynne są także wycieczki, które Szerlok fundował blogerowi Kominkowi.

Ani Grupa Allegro, ani właściciel Wykop.pl dotychczas nie chwalili się zmianami właścicielskimi w Szerlok.pl. Za kilka dni ma wyjść oficjalna informacja dla prasy. Wartości transakcji nie ujawniono.

Allegro właśnie zaczęło chwalić się swoim dziełem wśród użytkowników. W tym tygodniu do wyselekcjonowanej grupy użytkowników wysłany został mailing "obwieszczający istnienie" Szerloka. Link do Szerloka pojawił się także w stopce strony Allegro.pl. Serwis ogłoszeniowy czeka więc nagły przypływ użytkowników.

Allegro wyhodowało sobie Szerlok.pl
- Szerlok.pl

Międzynarodowe ambicje

Szerlok.pl to serwis stworzony przez Tomka Drożdżyńskiego, czyli udziałowca Wykop.pl. Powstały ponad rok temu Szerlok jest dosyć typowym serwisem z drobnymi ogłoszeniami. Działa więc w tym samym segmencie rynku co OLX czy Gumtree.

Podobnie jak w przypadku konkurentów, Szerlok to cała sieć serwisów ogłoszeniowych. Jego odpowiedniki działają w takich państwach jak Bułgaria, Czechy, Litwa, Rosja, Słowacja, Ukraina i RPA. Zwłaszcza to ostatnie jest warte uwagi. Czy ktoś pamięta skąd pochodzi Naspers, właściciel Allegro?

Szerlok jest jednak w Polsce o ponad połowę mniejszy od konkurencji. W maju (wg Megapanel PBI/Gemius) z serwisów Szerlok.pl, Gumtree i Olx korzystało odpowiednio: 598 tys. użytkowników, 1,2 mln użytkowników, 1,4 mln użytkowników. Tak, OLX jest już większe od Gumtree.

Allegro wyhodowało sobie Szerlok.pl
- Dealfish.co.za - południowo-afrykańska wersja Szerlok.pl.

Pozostaje tylko pytanie, po co Grupie Allegro, potentatowi na rynku ogłoszeń, kolejny serwis w tym segmencie? Do grupy należy już choćby otoMoto, otoDom czy otoPraca, pokrywające się tematycznie z kategoriami istniejącymi na Szerloku.

Szerlok - kolejny w siedemdziesiątce (AKTUALIZACJA)

Komentarz Tomasza Drożdżyńskiego:

Komentarz Allegro:

"W styczniu tego roku MIH zainwestował w serwis Szerlok.pl. Funkcjonował on na takich samych zasadach jak Grupa Allegro czy Gadu-Gadu w ramach MIH. W lipcu podjęte zostały decyzje o włączeniu Szerloka do Grupy Allegro. Pozwoli to wykorzystać naturalną synergię serwisów w Grupie w celu budowania lepszych produktów" - mówi Patryk Tryzubiak, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej QXL Poland.

- "Dla MIH oraz Grupy Allegro taka inwestycja jest naturalnym krokiem w rozwoju. Proszę zwrócić uwagę, iż już w tej chwili do GA należ ponad 70 serwisów w całej Europie. Podmiot taki jak MIH czy Ga poszukuje kolejnych pomysłów biznesowych pozwalających rozwijać skrzydła. Patrząc na historię GA naturalnym było, iż po rozwinięciu serwisu transakcyjnego stworzymy płatne serwisy ogłoszeniowe.

- Tak samo naturalne było dołączenie do Grupy porównywarki cen, serwisu aukcji usługowych czy agregatora płatności internetowych. W tej chwili naturalnym krokiem dla nas było poszerzenie oferty Grupy o darmowy serwis ogłoszeniowy."

Aktualizacja: 13 sierpnia 2010 15:07

Dodałem link do rozmowy z Tomaszem Drożdżyńskim i wypowiedź reprezentanta Allegro