Allegro wprowadza nowe zakazy

Od środy zaczną obowiązywać dwa zakazy wprowadzone do Regulaminu Allegro. Nie będzie można przesyłać drogą elektroniczną większości materiałów w formie elektronicznej oraz sprzedawać magnesów neodymowych, które często służą do zakłócania pracy liczników zużycia wody czy prądu. Na forum rozpętała się burzliwa i przynajmniej po części merytoryczna dyskusja o sensowności zmian.

10 sierpnia 2005 zostaną wprowadzone zmiany, z których najistotniejsze to zakaz oferowania materiałów w formie elektronicznej przesyłanych drogą elektroniczną oraz zakaz sprzedaży magnesów neodymowych.

Sprzedający nie będą mieli możliwości przesłania przedmiotu aukcji pocztą elektroniczną bądź skopiowania go ze stron WWW, serwerów FTP itp. Zakaz dotyczy publikacji elektronicznych takich jak książki, wiersze, poradniki, czy ebooki oraz oprogramowania, plików graficznych (zdjęć, tapet na pulpit), muzycznych i video. Zakaz nie obejmie oferty przesyłania drogą elektroniczną kodów pre-paid. Wyżej wymienione przedmioty będą mogły być oferowane, jednak ich wysyłka odbywać się będzie musiała za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub za w formie przesyłki kurierskiej np. na płytach CD-R, DVD-R, zaś w samej aukcji konieczne będzie dokładne opisanie sposobu dostarczenia towaru.

Jak tłumaczy Zespół Allegro zakaz został wprowadzony ze względu na częste przypadki naruszania praw autorskich przy tego typu transakcjach oraz obrót na szeroką skalę takimi materiałami, co powodowało obniżenie wiarygodności systemu komentarzy, które wystawiają sobie kontrahenci po sfinalizowaniu transakcji. -Jesteśmy świadomi, że nowe regulacje mogą wiązać się z utrudnieniami, a nawet zmianą systemu sprzedaży u części Użytkowników. Liczymy jednak, że wprowadzone zasady ograniczą stosowanie nieuczciwej konkurencji. - wyjaśniają przedstawiciele serwisu. Nie wykluczają, że w przyszłości ten zakaz może zostać złagodzony.

Użytkownik o ksywce DJ Flix tak podsumował wprowadzony zakaz. Zmiana fajna, tylko że zaraz się znajdą magicy którzy to obejdą, czyli: w opisie będzie widniało info: programik wysyłam pocztą na płycie CD a nieoficjalnie przez maila, telefon, gg, czy po zakończeniu aukcji programik pójdzie i tak mailem bo tak taniej i wygodniej... Polak potrafi....

Drugi wprowadzony zakaz dotyczy magnesów neodymowych, o ile nie są integralną częścią takich urządzeń jak jak głośniki, słuchawki czy magnetyzery. Na platformie trwa ich szalona wyprzedaż. Norek z Gdańska oferuje 1000 sztuk po złotówce. Jak wyjaśnia Zespół Allegro zakaz ich sprzedaży wiąże się z możliwością zastosowania ich do zakłócania pracy liczników zużycia prądu czy wody.

Na forum pojawiły się argumenty, że zakaz jest bezsensowny, ponieważ wiele przedmiotów, można wykorzystać w sposób nielegalny. Na zasadzie analogii można by zakazać sprzedaży noży czy samochodów, ponieważ mogłyby służyć do zabicia człowieka. Łukasz Nowak z Allegro chcąc wyjaśnić tę wątpliwość dokonał rozróżnienia na przedmioty, które mają wiele zastosowań, z czego tylko ułamek z nich można określić jako nielegalne, oraz takie, których niewłaściwe zastosowanie jest częste. Pisaki UV można oferować, o ile opis nie zawiera informacji zachęcających do wykorzystania przy ściąganiu - dodaje, by zobrazować motywacje pracowników Allegro.

Wyjaśnienia są dość niekonsekwentne, bo nie wiadomo, czy na decyzję Allegro miała wpływ wiedza operatora platformy o tym, że użytkownicy w większości rzeczywiście wykorzystują magnesy do nielegalnych celów czy też fakt, że sprzedający do tego zachęcają. Niemniej motywacja jest czytelna: Allegro nie chce pośredniczyć w sprzedaży przedmiotów, których zastosowania są zwykle nielegalne.

Również i na ten przepis uparci użytkownicy mogą znaleźć sposób. Kilka przykładów podaje zydor1.

Podpowiedzi Zydora1, jak obejść zakaz sprzedaży magnesów neodymowych

@Sprzedaję włosy mojej babci za XX złotych. Jako gratis dorzucam ciekawy magnes. Nie sprzedaję go, więc jak najbardziej mogę go dorzucić jako gratis.

@Sprzedaję rzeźbę abstrakcyjną magnes wciśnięty w styropian pod tytułem "Klęska Allegro". Cena podobna do magnesu.

@Jak wyżej tylko biżuteria z magnesów czyli 10 magnesów przewiązanych sznurkiem

Czyżby znów sytuacja, w której szlachetne intencje twórców regulaminu były zniweczone przez ludzką pomysłowość?