Allegro: styczeń będzie jeszcze lepszy niż grudzień

Boom w handlu internetowym zaczyna się dopiero w styczniu. Najwięcej sprzedających w tym miesiącu przybywa w takich kategoriach zakupów jak: Kolekcje, Komputery, Motoryzacja oraz Sport i turystyka. E-sprzedawcy rozpoczynają sezon gwiazdkowy już po 1. listopada, natomiast w styczniu przygotowują się na Walentynki.

Największy ruch w e-handlu na Allegro.pl od paru lat zostaje odnotowany nie przed świętami Bożego Narodzenia, ale właśnie w styczniu. W ubiegłym roku w grudniu na Allegro zostało wystawionych 45,5 mln przedmiotów, natomiast miesiąc później było ich już niemal 47 milionów. Także na przełomie roku 2009 i 2010 roku Allegro zanotowało podobny wzrost ilości wystawionych przedmiotów. W styczniu sprzedający wystawili do o 1,6 miliona więcej przedmiotów niż w grudniu. Statystki pokazują, że pierwszy boom zakupów na portalu aukcyjnym dotyczy kupowania prezentów dla bliskich, natomiast kolejny ponownego wystawiania tych mniej trafionych prezentów.

W ubiegłorocznych statystykach najczęściej zwiększała się ilość wystawianych przedmiotów związanych z elektroniką, motoryzacją oraz sportem. Wzrasta także sprzedaż przedmiotów związanych z akcesoriami i ubraniami dla dzieci(o 12 proc. w porównaniu z grudniem) oraz oferty z kategorii Dom i Ogród (o około 14 proc.) w tym roku także przewidywany jest podobny wzrost.

Do sprzedaży trafią nie tylko nieudane prezenty gwiazdkowe. E-sprzedawcy szykują się do następnego święta jakim będą Walentynki, dlatego też spodziewany jest wzrost ilość przedmiotów oferowanych w dziale Erotyka. Nie jest to informacja zaskakująca, gdyż sprzedaż prezentów świątecznych e-sprzedawcy rozpoczęli już po 1. listopada, kiedy to na serwisie pojawiły się pierwsze oferty dedykowane zakupom gwiazdkowym. Najgorętszy okres gwiazdkowych zakupów przypadł jednak na drugi tydzień grudnia.

W sieci Polacy na prezenty świąteczne wybierają przede wszystkim gry (które w ubiegłorocznym podsumowaniu zanotowały na Allegro wzrost sprzedaży o ponad 56 proc.), na drugim miejscu znalazły się zabawki i akcesoria dla dzieci (wzrost sprzedaży o 50,7 proc w grudniu 2010r.), trójkę najbardziej popularnych kategorii zamykają tzw. oryginalne prezenty czyli np. kubki i poduszki z nadrukami (wzrost o 42,1 proc.). Nadal dobrze sprzedają się także tradycyjne pomysły na prezenty takie jak filmy czy muzyka, które odnotowują w sezonie świątecznym wzrost obrotów o około 40 proc. w stosunku do średniej z przeciętnego miesiąca.

Szczyt sezonu

W grudniu tego roku, co minutę w serwisie Allegro wystawiano średnio 523 nowe oferty. Prawdziwe sieciowe szaleństwo zakupowe nastąpiło prawdopodobnie 11 i 12 grudnia. W handlu tradycyjnym apogeum przedświątecznych zakupów przypada na weekend, rozpoczynający się od tzw. Czarnego Piątku. E-commerce posiada swój odpowiednik jakim jest "Cyber Poniedziałek", ponieważ Internauci najchętniej odwiedzają e-sklepy właśnie na początku tygodnia, a największy ruch na stronach e-sklepów odnotowywany jest w poniedziałek we wczesnych godzinach.

W styczniu uaktywniają się wszystkie grupy internautów: zarówno kupujących, którzy polują na okazję jak i sprzedających, którzy wykorzystują sezon poświąteczny do handlu nietrafionymi prezentami. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie zakupami w sieci (wg ostatniego raportu Internet Standard,osoby kupujące w sieci stanowią już 74 proc. internautów) jak i szybki rozwój e-commerce w Polsce, można przypuszczać, że za rok zostanie odnotowany jeszcze większy wzrost liczby przedmiotów sprzedawanych na Allegro.pl w okresie poświątecznym.