Allegro stawia na rynek pracy i turystów

Grupa Allegro rozszerza zakres swojej działalności. Oprócz platformy aukcyjnej, posiada już m.in. porównywarkę cen, system płatności elektronicznych oraz zagraniczne serwisy z ogłoszeniami motoryzacyjnymi (np. otoMoto.cz). Uruchomiła również dwa nowe serwisy: dla poszukujących pracy i dla turystów. Oferty z obu przedsięwzięć mają wkrótce ukazywać się na stronie platformy aukcyjnej Allegro.

Allegro stawia na rynek pracy i turystów
Na pierwszym z uruchomionych przez Grupę Allegro serwisów pracaAllegro.pl zamieszczane są wyłącznie ogłoszenia rekrutacyjne. Układ serwisu wzorowany jest na strukturze Allegro.pl, co według autorów, ma pomóc w nawigacji dotychczasowym użytkownikom serwisu aukcyjnego. Poza stroną główną, system podstron jest identyczny jak na Allegro.pl. Z tej przyczyny pracaAllegro może być traktowana jako kategoria serwisu aukcyjnego Allegro. Cena zamieszczenia ogłoszenia w ofercie promocyjnej wynosi 1 zł (do 16 września). Najprawdopodobniej normalna stawka będzie wynosić 10 zł.

Allegro stawia na rynek pracy i turystów

Strona główna serwisu pracaAllegro.

Do odnajdywania ogłoszeń służy specjalnie dedykowana wyszukiwarka. Trzeba jednak przyznać, że system wyszukiwania ma jak na razie pewne niedociągnięcia. Mechanizm wyszukiwania jest tym samym rozwiązaniem, które wykorzystano w serwisie aukcyjnym Allegro.pl. Niestety nie wszystkie elementy zostały odpowiednio zaadaptowane do pracaAllegro i w polu "opcje przeglądania" widnieje podtytuł "wyświetl przedmioty" zamiast wyświetl "oferty pracy". Poza tym, system pokazuje więcej ogłoszeń niż faktycznie znalazła wyszukiwarka (górne pole "wyniki wyszukiwania").

Serwis pracaAllegro.pl zostanie zintegrowany z główną platformą aukcyjną. Ma to polegać m.in na tym, że pracodawcy, którzy mają w pełni aktywne konto (z opcją fakturową) oraz aktywują opcję "Ogłoszenia" w zakładce Moje Allegro, będą mogli od razu zamieszczać oferty pracy, bez zakładania dodatkowego konta na serwisie rekrutacyjnym.

Ogłoszeniodawcy będą mogli również wykupić opcje dodatkowe, by efektywniej popularyzować swoje oferty (pogrubienie, podkreślenie, wyróżnienie, strona pracaAllegro).

Allegro stawia na rynek pracy i turystów

Mechanizm wyszukiwania jest tym samym rozwiązaniem, które wykorzystano w serwisie aukcyjnym Allegro.pl

Kolejnym elementem integracji, który ma zapewnić według twórców wysoką oglądalność ogłoszeniom, jest umieszczenie odnośnika "Praca" w spisie kategorii na stronie głównej Allegro.pl (patrz zrzut poniżej). Jak zakładają autorzy: "W ten sposób trafią one [ogłoszenia] do ponad 7,5 mln użytkowników stanowiących społeczność Allegro.pl".

Na stronie głównej serwisu Allegro.pl umieszczono także podobnie wyglądające buttony "praca w Allegro" i "pracaAllegro", które kierują do dwóch różnych serwisów/kategorii, co może być dla użytkownika mylące.

Allegro stawia na rynek pracy i turystów

Strona główna serwisu aukcyjnego Allegro.pl.

"Serwis pracaAllegro.pl to odpowiedź na rosnące potrzeby polskiego rynku pracy - mówi Marta Krauze, kierownik nowego projektu. - Polski rynek pracy zmienia się z rynku popytu na rynek podaży Nasz serwis stawia sobie za zadanie pomoc w skuteczniej komunikacji pracodawcy z pracownikiem. Z korzyścią dla obojga."