Allegro: przerwa konserwacyjna

Wczoraj prawie dwie godziny trwała przerwa techniczna na serwisie Allegro.pl. Nieoficjalnie wiadomo, że przerwa związana była z istotnymi kwestiami bezpieczeństwa.

Przerwa techniczna rozpoczęła się o godzinie 13:38. Planowo miała zakończyć się około godzinę później, ale prace konserwacyjne przedłużono do 15:15.

"Przerwa spowodowana była pracami technicznymi przy naszych serwisach. Faktycznie, była to nieplanowana przerwa. Stąd brak wcześniejszej informacji dla użytkowników" - mówi Patryk Tryzubiak, PR Manager, Grupa Allegro. - "Podjęcie decyzji o wprowadzeniu przerwy spowodowane było koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Mają one pozwolić działać objętym nimi serwisom bezawaryjnie."

Co interesujące, przerwa w działaniu objęła wszystkie wersje językowe Allegro, czyli także czeskie aukro.cz, ukraińskie aukro.ua czy rosyjski molotok.ru. Czemu wszystkie serwisy aukcyjne z Grupy Allegro wymagały konserwacji, a już np. motoryzacyjne otoMoto.pl nie?

Kolejne wątpliwości budzi godzina, o której zawieszono działanie serwisu. Dotąd przerwy występowały późno w nocy, tak by nie miało to wpływu na transakcje odbywające się na serwisie. Tym razem prace techniczne przeprowadzano w internetowych godzinach szczytu, co dla serwis oznacza straty finansowe.

Dlaczego więc na 2 godziny zatrzymano serwis? Jak dowiedziałem się z nieoficjalnego źródła, przerwa związana była z istotnymi kwestiami bezpieczeństwa. Zagrożenie odnaleziono w oprogramowaniu serwisów aukcyjnych. Luka w oprogramowaniu musiała zostać załatana natychmiast (czyli nawet między 13:38 a 15:15), ponieważ w innym przypadku "odbiłoby się to na Allegro później".

Z punktu widzenia użytkownika nic nie uległo zmianie.

Allegro: przerwa konserwacyjna

Przerwa techniczna na Allegro.

Nie pierwszy i ...

Przerwy techniczne na Allegro nie są niczym nowym. Zazwyczaj Allegro w ramach rekompensaty za zaistniałą sytuację przedłuża wszystkie przerwane przerwą aukcje o 24 godziny. Gdy zaś we wrzesniu doszło do awarii serwera pocztowego, serwis prosił użytkowników o ponowne wysyłanie wiadomości.

W czerwcu br., miesiąc po uruchomieniu nowej wersji Allegro, miały miejsce aż 4 przerwy techniczne.

"Drobne przerwy techniczne zdarzają się u nas przez cały rok. Są one spowodowane z działaniem codziennym serwisów. Nasz serwis jest znacznie dynamiczniejszym organizmem niż większość stron internetowych. Potrzebuje więc także, większej ilości prac" - mówi Patryk Tryzubiak.

Aktualizacja: 14 października 2009 10:38

Dodałem fragment zaczynający się pod tytułem Nie pierwszy i ....