Allegro podbija ceny

Serwis aukcyjny Allegro.pl poinformował o zmianie stawek opłat i prowizji za swoje usługi. Zmiany dotyczą wysokości opłat za wystawianie, sposobu naliczania opłat za aukcje wieloprzedmiotowe, wielkości refundowanej opłaty za cenę minimalną oraz poziomu prowizji od sprzedaży.

Allegro podbija ceny
Zdziwienie użytkowników Allegro budzi jednak nie tyle sam fakt podniesienia opłat, ile skala tych podwyżek. Dla przykładu – za wystawienie na aukcję przedmiotu o wartości 250 zł do niedawna wystawiający musiał zapłacić serwisowi jedynie 30 gr – teraz na to samo będzie zmuszony wydać niemal 2 zł. Koszt wystawienia przedmiotu na aukcję wzrósł więc aż o ponad 600%. Jakby tego było mało, władze serwisu postanowiły skrócić maksymalny czas trwania aukcji z 21 do 14 dni. Za większe pieniądze oferty internautów są więc prezentowane w serwisie krócej niż dotychczas.

Samo wystawienie towaru na aukcję to jednak dopiero pierwszy krok w kierunku jego sprzedaży. Allegro.pl podniósł również wysokość prowizji od sfinalizowanych transakcji. Najbardziej odczują tą zmianę osoby sprzedające przedmioty o dużej wartości. Do niedawna za sprzedaż towaru za np. 10000 zł trzeba było zapłacić 90 zł prowizji – teraz kwota ta wyniesie 116 zł.

Nowe stawki i sposoby obliczania opłat obowiązują dla przedmiotów wystawionych od godziny 00:00:01 dnia 15 kwietnia 2003 roku. Wszystkie przedmioty wystawione przed tym terminem (a więc do 14 kwietnia włącznie) są objęte starym cennikiem.

Przedstawiciele Allegro.pl twierdzą, że podwyżki podyktowane są wysokimi kosztami serwisu, chęcią jego rozwijania, a także "uporządkowania oferty". Zapewniają jednocześnie, że posunięcia cenowe nie mają żadnego związku z trwającymi w spółce konfliktami natury prawnej.

Więcej informacji:

http://www.allegro.pl