Allegro o transakcjach użytkowników

Allegro przedstawiło dane z ankiety, jaką wypełniło 10 tys. użytkowników serwisu. Okazuje się, że internauci najczęściej korzystają z przedpłaty przelewem bankowym, a towar wysyłają za pośrednictwem poczty.

84,8% bardziej doświadczonych użytkowników serwisu aukcyjnego płaci za towar przed wysyłką przedmiotu. Robi tak również 71% osób, które dokonują transakcji po raz pierwszy. Fakt, ze internauci sa gotowi zapłacić za towar zanim go zobaczą świadczy o sporym zaufaniu do transakcji przeprowadzanych w serwisie aukcyjnym.

82% zaawansowanych Allergowiczów i 66,7% mniej doświadczonych użytkowników serwisu płaci przelewem, najczęściej dokonywanym w internetowym banku. Na drugim miejscu jest płatność przekazem pocztowym, z której korzysta 6,6% doświadczonych i 14,2% początkujących osób licytujących w serwisie.

Niegdyś popularne transakcje za tzw. pobraniem pocztowym realizowane są przez 20% kupujących.

Towar najczęściej, bo w 60% przypadków, przekazywany jest za pośrednictwem poczty. Mniejsze przedmioty są często przesyłane w listach poleconych, gdzie mieści się aż 25% przesyłek. Z przesyłek kurierskich korzysta jedynie 7% kupujących.

Na dobrym poziomie utrzymuje się bezpieczeństwo transakcji w internecie. Oszustwa to zaledwie 0,5 promila wszystkich aukcji. Cieszymy się z takiego wyniku tym bardziej, że ściśle współpracujemy w tej kwestii z policją w całym kraju- powiedział Bartek Szambelan rzecznik Allegro.pl.

Dodajmy, że pod lupą fiskusa znajdują się obecnie transakcje powyżej 1000 zł, od których kupujący powinni odprowadzić 2% podatek. Urzędy Skarbowe, w szczególności łódzki, przyglądają się tym użytkownikom serwisu, których wysokość obrotów wskazuje na prowadzenie przez nich nielegalnej działalności gospodarczej za pośrednictwem serwisu.

Kontrole zaczęto przeprowadzać pod wpływem informacji zgromadzonych przez jeden z urzędów skarbowych, jakoby w ubiegłym roku obroty transakcji 288 użytkowników z terenu Łodzi i okolic przekroczyły sumę 5,5 miliona zł.