Allegro kolonizuje byłe demoludy

Allegro jest największym serwisem aukcji internetowych w Europie Środkowej. Przez spółki zależne prowadzi serwisy aukcyjne w Czechach, Rosji i na Węgrzech. W najbliższych tygodniach ruszy samodzielne przedsięwzięcie na Ukrainie, a w kolejnych miesiącach Allegro chce podbić rynek rumuński i bułgarski.

Allegro kolonizuje byłe demoludy
Arkadiusz Wójkiewicz dyrektor marketingu serwisów zagranicznych grupy Allegro zaznaczył, że Ukraińcy mogli dotąd korzystać z rosyjskojęzycznego serwisu aukcyjnego au-au.ru. Za około trzy tygodnie ukraiński serwis aukcyjny wystartuje we właściwej domenie aukro.com.ua.

Internet jest obecnie dostępny dla około 11,4% Ukraińców (Internet World Stats), czyli dla prawie 5,3 mln obywateli kraju, w którym mieszka nieco ponad 46 mln osób.

Ukraina jest krajem podzielonym na bardziej ukraińską, zachodnią część, oraz wschodnią, gdzie częściej słyszy się język rosyjski. Ukraińscy internauci chętnie korzystają z rosyjskojęzycznych seriwsów.

Allegro kolonizuje byłe demoludy

Jak nam powiedział Adam Dyba, obecnie dyrektor ds. rozwoju w firmie Clickad, rynek ukraiński, na którym Clickad zbiera doświadczenia od sierpnia br., jest na pewno bardzo obiecujący, choć do łatwych nie należy. - Jest młodszy od polskiego i posiada swoją specyfikę, która trochę przypomina rynek polski w latach 2000 - 2001. Ecommerce jest tam na bardzo wczesnym etapie rozwoju, przede wszystkim ze względu na względnie małą liczbę internautów - opisuje Adam Dyba.

- Na pewno, jeśli Allegro dobrze wejdzie na ten rynek, to ma szansę go zdominować. Jest dobrze przygotowane, bo przetarło się w bojach z eBay'em, a poza tym stoi za nim doświadczenie z polskiego rynku. Moim zdaniem Allegro powinno się powieść, choć warto pamiętać, że na pewno trzeba być cierpliwym by zdobyć zaufanie ukraińskich użytkowników.

Arkadiusz Wójkiewicz zdradził nam, że Allegro ma w planach na najbliższe miesiące wejście również na rynki rumuński i bułgarski. Wiadomo, że funkcjonujące w tych krajach serwisy aukcyjne cieszą się małą popularnością, więc pierwszym zadaniem dla Allegro będzie zapewne rozpropagowanie idei handlu w internecie.

Allegro kolonizuje byłe demoludy

W skład grupy Allegro wchodzą: Allegro.pl, Payback.pl, otoDom.pl, otoMoto.pl oraz czeska platforma aukro.cz i serwis aukcyjny au-au.ru, które obsługuje rynek rosyjski oraz ukraiński. Na Węgrzech Allegro zawiązało spółkę joint venture z koncernem Sanoma i wspólnie prowadzą serwis aukcyjny TeszVesz.hu.

- Z naszych serwisów zagranicznych najszybciej rozwija się czeskie aukro.cz, które powstało w 2003 roku. Już w tej chwili jest liderem wśród serwisów aukcyjnych na tamtym rynku. Posiada blisko 190 tysięcy użytkowników i ponad 330 tysięcy przedmiotów wystawionych na sprzedaż - dodaje Arkadiusz Wójkiewicz.

***

Więcej o polskiej ekspansji na kraje byłego bloku wschodniego w artykule "Polski internet podbija Europę".

Koniec sporu o Allegro