Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Allegro kolonizuje byłe demoludy

Allegro jest największym serwisem aukcji internetowych w Europie Środkowej. Przez spółki zależne prowadzi serwisy aukcyjne w Czechach, Rosji i na Węgrzech. W najbliższych tygodniach ruszy samodzielne przedsięwzięcie na Ukrainie, a w kolejnych miesiącach Allegro chce podbić rynek rumuński i bułgarski.

Allegro kolonizuje byłe demoludy
Arkadiusz Wójkiewicz dyrektor marketingu serwisów zagranicznych grupy Allegro zaznaczył, że Ukraińcy mogli dotąd korzystać z rosyjskojęzycznego serwisu aukcyjnego au-au.ru. Za około trzy tygodnie ukraiński serwis aukcyjny wystartuje we właściwej domenie aukro.com.ua.

Internet jest obecnie dostępny dla około 11,4% Ukraińców (Internet World Stats), czyli dla prawie 5,3 mln obywateli kraju, w którym mieszka nieco ponad 46 mln osób.

Ukraina jest krajem podzielonym na bardziej ukraińską, zachodnią część, oraz wschodnią, gdzie częściej słyszy się język rosyjski. Ukraińscy internauci chętnie korzystają z rosyjskojęzycznych seriwsów.

Allegro kolonizuje byłe demoludy

Jak nam powiedział Adam Dyba, obecnie dyrektor ds. rozwoju w firmie Clickad, rynek ukraiński, na którym Clickad zbiera doświadczenia od sierpnia br., jest na pewno bardzo obiecujący, choć do łatwych nie należy. - Jest młodszy od polskiego i posiada swoją specyfikę, która trochę przypomina rynek polski w latach 2000 - 2001. Ecommerce jest tam na bardzo wczesnym etapie rozwoju, przede wszystkim ze względu na względnie małą liczbę internautów - opisuje Adam Dyba.

- Na pewno, jeśli Allegro dobrze wejdzie na ten rynek, to ma szansę go zdominować. Jest dobrze przygotowane, bo przetarło się w bojach z eBay'em, a poza tym stoi za nim doświadczenie z polskiego rynku. Moim zdaniem Allegro powinno się powieść, choć warto pamiętać, że na pewno trzeba być cierpliwym by zdobyć zaufanie ukraińskich użytkowników.

Arkadiusz Wójkiewicz zdradził nam, że Allegro ma w planach na najbliższe miesiące wejście również na rynki rumuński i bułgarski. Wiadomo, że funkcjonujące w tych krajach serwisy aukcyjne cieszą się małą popularnością, więc pierwszym zadaniem dla Allegro będzie zapewne rozpropagowanie idei handlu w internecie.

Allegro kolonizuje byłe demoludy

W skład grupy Allegro wchodzą: Allegro.pl, Payback.pl, otoDom.pl, otoMoto.pl oraz czeska platforma aukro.cz i serwis aukcyjny au-au.ru, które obsługuje rynek rosyjski oraz ukraiński. Na Węgrzech Allegro zawiązało spółkę joint venture z koncernem Sanoma i wspólnie prowadzą serwis aukcyjny TeszVesz.hu.

- Z naszych serwisów zagranicznych najszybciej rozwija się czeskie aukro.cz, które powstało w 2003 roku. Już w tej chwili jest liderem wśród serwisów aukcyjnych na tamtym rynku. Posiada blisko 190 tysięcy użytkowników i ponad 330 tysięcy przedmiotów wystawionych na sprzedaż - dodaje Arkadiusz Wójkiewicz.

***

Więcej o polskiej ekspansji na kraje byłego bloku wschodniego w artykule "Polski internet podbija Europę".

Koniec sporu o Allegro