Allegro doczekało się zarządu

W ubiegły poniedziałek do wszystkich sądów, które próbowały rozstrzygnąć ciągnące się latami sprawy między QXL Ricardo a QXL Poland, przesłane zostały pisma z wnioskiem o ich zakończenie. Polski sąd zgodził się już na wycofanie powództwa cywilnego w głównym sporze o własność Allegro.pl. Częściowo znany jest też skład nowego zarządu Allegro. Trwa przebudowa organizacyjna firmy.

Jak nas poinformował Bartek Szambelan, rzecznik Allegro.pl, w zeszłym tygodniu akcjonariusze QXL Ricardo na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy zaakceptowali warunki ugody.

Wyłonił się też zarząd spółki. Wiadomo, że dyrektorem generalnym (CEO) został Arjan Bakker, Holender, który uruchomił platformę Allegro w 1999 roku i w 2001 roku odsprzedał ją QXL Ricardo. W 2002 roku przejął kontrolę nad serwisem Allegro. Czy podstępnie, jak dotąd twierdził QXL Ricardo, czy też zgodnie z intencją Brytyjczyków, którzy byli w tym czasie na krawędzi bankructwa - jest dziś pytaniem nieistotnym, a na pewno nie rozstrzygnie tej kwestii sąd.

Prezesem zarządu będzie Bruce McInroy, który został członkiem zarządu QXL Ricardo w lutym br. Pracuje dla spółki Novator od 2004 roku, jest członkiem rady nadzorczej P4, polskiego operatora telefonii komórkowej, dyrektorem Be Un Limited, brytyjskiego dostawcy internetu oraz greckiej firmy telekomunikacyjnej Forthnet.

Przed utratą kontroli nad platformą przez QXL Ricardo, we wrześniu 2002 roku, w zarządzie QXL Poland zasiadało dwóch członków: Matthias Schmidt-Pfitzener - przedstawiciel QXL Ricardo oraz Arjan Bakker, dyrektor generalny Allegro.pl.

Do podpisania ugody pomiędzy OXL ricardo plc. a QXL Poland doszło 29 czerwca br. Na podstawie porozumienia pełnię praw właścicielskich, w tym także do powiązanych firm zapewniła sobie brytyjska firma QXL Ricardo. Brytyjska firma jest oficjalnym właścicielem polskiej firmy od 28 lipca br. 10 sierpnia zakończy urzędowanie wskazany przez sąd kurator.

Więcej: Koniec sporu o Allegro