Alibaba i Walmart - te firmy rządzą w handlu

Po podliczeniu roku fiskalnego okazało się, że na pozycji liderów globalnego handlu znajdują dwie firmy - Walmart i Alibaba. Wartość sprzedawanych przez nie towarów nie przekroczyła 500 miliardów dolarów, jednak każda z nich jest blisko tej liczby.

Aby doprecyzować - Alibaba na 10 dni przed końcem roku fiskalnego mógł poszczycić się sprzedażą dóbr o wartości ponad 475 miliardów dolarów, a Walmart na jego koniec (21 marca) zanotował 482,1 miliardów. O ile amerykańska firma jest na rynku obecna od wielu lat, o tyle Alibaba powstał w 1999 roku. Obecnie jego obrót to 10% handlu detalicznego w Chinach. Jej wiceprezes, Joe Tsai, poinformował, że do 2024 roku platforma ma być miejscem, gdzie handlować będzie 2 miliardy ludzi.

Alibaba i Walmart - te firmy rządzą w handlu

Aktualnie korzysta z niej ok. 368 milionów klientów. W większości są to mieszkańcy Kraju Środka - aż 98% konsumentów to właśnie obywatele Chin. Alibaba chce rozpocząć ekspansję, w związku z czym działa, aby pozyskiwać nowych partnerów biznesowych poza granicami kraju. Klientów natomiast ma zachęcić m.in. wirtualna rzeczywistość, tworzona przez założone przez firmę laboratorium GnomeMagic Lab. Pozwoli ona na wirtualne oglądanie towarów.