Alcatel rozmawia z Lucentem

Francuski producent sprzętu telekomunikacyjnego prowadzi zaawansowane rozmowy na temat kupna Lucent Technologies. Według nieoficjalnych informacji uczestników negocjacji, francuski koncern chce przejąć większość udziałów Lucenta za 40 mld USD.

Rozmowy, które z przerwami toczą się już od miesiąca, osiągnęły według tych źródeł, punkt krytyczny i rozstrzygnięć należy oczekiwać w przyszłym tygodniu. Szanse na pomyślne zakończenie rozmów określono na 50%. Jeśli firmy zdecydują się na współdziałanie, transakcja mogłaby zostać ogłoszona już na początku czerwca br.

Kierownictwo Lucenta liczyło na fuzję obu firm, jednak obecnie wszystko wskazuje na to, że Alcatel wystąpi w roli kupującego. Francuski koncern jest wyceniany na 39,5 mld USD, niewiele więcej niż Lucent, którego wartość jest szacowana na 33,5 mld USD.

Przejęcie Lucenta byłoby najdonioślejszym osiągnięciem obecnego szefa Alcatela, Serge’a Tchuruka. Alcatel liczy, że po przejęciu spadkobiercy przedsiębiorstwa Grahama Bella, wejdzie na największy na świecie amerykański rynek komponentów telekomunikacyjnych. Obecnie jest on zdominowany właśnie przez Lucenta oraz jego konkurentów: Nortel Networks i Cisco Systems.

Alcatel dokonał już kilku przejęć na rynku amerykańskim. W ubiegłym roku m.in. za 7,1 mld USD przejął kanadyjski Newbridge Networks. Nadal jednak, rynek USA przynosi jedynie 20% sprzedaży Alcatela.

W przypadku przejęcia Lucenta, Francuzów mogą też czekać kłopoty z amerykańskimi sądami. Pod kontrolę Alcatela trafiłyby bowiem także Bell Labs, jeden z najważniejszych ośrodków badawczych. Przejęcie przez Deutsche Telekom bezprzewodowego operatora VoiceStream Communications było blokowane z podobnych przyczyn.

Rozmowy między obiema firmami rozpoczęły się od zainteresowania Alcatela częścią zajmująca się w Lucent produkcją światłowodów. Francuzi są zainteresowani światłowodami Lucenta nawet w przypadku fiaska rozmów o przejęciu całej firmy. W tym względzie konkuruje z nimi włoski Pirelli.

<i>Źródło: New York Times</i>