Alcatel chce kupić światłowody Lucenta

Francuski producent sprzętu telekomunikacyjnego zaoferował 5 mld USD za część produkcyjną światłowodów, którą Lucent wystawił na sprzedaż.

Według nieoficjalnych informacji Reutersa, obie spółki prowadziły rozmowy na temat pełnej fuzji, jednak nie kontynuowały dalszych rozmów na ten temat. Alcatel zamierza zaciągnąć pożyczkę konsorcjalną w wysokości 6,32 mld USD, którą przeznaczy na sfinansowanie kupna światłowodowego oddziału Lucenta.

Może to być największa pożyczka na rynku w tym roku, wyłożona w gotówce. Mający kłopoty finansowe Lucent najprawdopodobniej nie będzie chciał zaakceptować zapłaty w udziałach.

Zamiar przejęcia światłowodów Alcatel ogłosił równocześnie z podaniem do wiadomości swoich wyników za I kw. Według przedstawicieli zaangażowanych banków, spółki prowadziły rozmowy mogące zakończyć się fuzją, z inicjatywy Alcatela, który chce wejść na rynek materiałów transmisyjnych. Rozmowy utknęły w martwym punkcie ze względu na różnice w ocenie wartości Lucenta i trudności z uzyskaniem jasnego stanowiska ze strony zarządu tej spółki.

Pożyczka będzie pierwszym kredytem tego typu, zaciągniętym przez Alcatel. Banki spodziewają się realizacji kupna w ciągu dwóch - trzech tygodni. Zdaniem bankowców z kręgów zbliżonych do transakcji, Lucentowi zależy na jak najszybszym jej przeprowadzeniu.

<i>Źródło: Reuters</i>