Agora przegrała proces z Praca.pl

Działalność Praca.pl nie jest czynem nieuczciwej konkurencji wobec należącego do Agory serwisu gazetapraca.pl - uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie.

W zakończonym wczoraj procesie cywilnym sąd podtrzymał stanowisko sądu pierwszej instancji. Oznacza to, że spółka Praca.pl nie dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, jak zarzucała jej Agora - podały Wirtualnemedia.pl.

Za czyn nieuczciwej konkurencji Agora uznała fakt, że wpisanie w pasku przegladarki ciągu Gazeta.praca.pl skutkuje przekierowaniem na Praca.pl. Dla Agory, która prowadzi serwis Gazetapraca.pl, jest to "pasożytnictwo rynkowe" i korzystanie z renomy wydawcy "Gazety Wyborczej"

Jak jednak tłumaczyli przed sądem przedstawiciele Praca.pl, wpisanie dowolnego ciągu liter przed Praca.pl, spowoduje przekierowanie na ich adres. Co więcej, swoja domenę zarejestrowali oni 8 lat wcześniej przed Agorą (bo jeszcze w 1998 r.). Sam akt oskarżenia uważają oni za wynik zemsty ze strony Agory, która starała się jakiś czas temu przejąć Praca.pl. Nie osiągnięto jednak porozumienia.

Już wkrótce odbędzie się jeszcze jedna ważna rozprawa o domenę - tym razem jednak za oceanem. Spółka AOL złożyła bowiem pozew przeciwko firmie Advertise.com, w którym zarzuca tej drugiej naruszenie znaku towarowego. Według AOL marka Advertise.om jest “prawie identyczna i łudząco podobna" w nazwie do należących do AOL: Advertising.com i Ad.com. Według AOL może być to mylące dla klientów.