Agora kupi Trader.com za 54,4 mln USD

Agora podpisała umowę o nabyciu 100% akcji spółki Trader.com - właściciela serwisów ogłoszeniowych dla branży nieruchomości oraz motoryzacyjnej. Agora realizuje w ten sposób strategię rozwoju oferty medialnej w kategoriach ogłoszeniowych.

Wartość podpisanej umowy wyniesie 54,4 mln USD. Agora kupuje Trader.com od spółki Trader Media East Limited, kontrolowanej przez wiodącą turecką grupę medialną Hurriyet. Transakcja nie obejmuje nabycia międzynarodowego centrum kompetencji w dziedzinie technologii informatycznych, wykorzystywanego dla działalności Trader Media East Limited poza granicami Polski, choć funkcjonującego w ramach struktur Trader.com.

Według szacunków Agory, na przestrzeni najbliższych 3 lat rynek reklam i ogłoszeń w internecie, dla branż nieruchomości i motoryzacji, wzrośnie odpowiednio o 33% i 17%. "Jednym z celów strategicznych grupy jest osiągnięcie pozycji lidera w największych i najszybciej rosnących kategoriach ogłoszeniowych (tzw. classifieds). Uważamy, że osiągnięcie tego celu zostanie znacząco przybliżone poprzez połączenie silnej pozycji Agory w ogłoszeniach prasowych z wiodącymi serwisami ogłoszeniowymi Trader.com w internecie, sprawdzoną technologią i szeroką bazą klientów spółki" - mówi Marek Sowa, prezes Agory SA.

Trader.com jest obecny na polskim rynku od 1991 r. Spółka prowadzi działalność w segmencie ogłoszeń dla branż nieruchomości oraz motoryzacyjnej, poprzez 4 serwisy internetowe: Domiporta.pl (budownictwo/ nieruchomości), Autotrader.pl (motoryzacja) Tabor24.pl (maszyny i pojazdy użytkowe) i Kupsprzedaj.pl (ogłoszenia drobne). Trader.com posiada również 6 lokalnych wydawnictw ogłoszeniowych. W 2007 r. przychody spółki wyniosły 18,5 mln zł, a jej udział w segmencie internetowych reklam i ogłoszeń dla branż nieruchomości i motoryzacjnej wyniósł odpowiednio 20% i 7%.