ASTER zostanie kupiony przez inną kablówkę

Wszystko wskazuje na to, że na początku roku 2011 sieć kablowa ASTER zostanie sprzedana. Pomimo zadłużenia, które może sięgać nawet 1,5 mld złotych, w ostatnim czasie firma przynosi coraz większe zyski. Nadal nie ma jednak pewności, kto kupi znanego dostawcę telewizji i internetu. Być może będzie to Polkomtel, lecz zdaniem prezesa TPSA najbardziej prawdopodobne jest przejęcie sieci przez inną kablówkę.

Polkomtel (operator Plusa), Telekomunikacja Polska, UPC i Multimedia Polska potwierdziły, że otrzymały dokumenty dotyczące sieci ASTER. Jak na razie, transakcją zainteresował się Polkomtel, ale TPSA zapewnia, że również przyjrzy się złożonej ofercie.

Co ciekawe, prezes TPSA Maciej Witucki twierdzi jednak, że ASTER najprawdopodobniej zostanie przejęty przez "inną zdeterminowaną kablówkę". Być może będzie to UPC, Vectra lub Multimedia Polska. Jak dotąd, żadna z firm nie chciała komentować tej sprawy.

Fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, właściciel sieci kablowej ASTER, rozesłał we wrześniu pakiety informacyjne, które mogą pomóc inwestorom w podjeciu decyzji o złożeniu oferty. PAP informuje, że transakcja miałaby zostać sfinalizowana na początku 2011 r.

Rzecznik prasowy ASTER, Adam Mitura stwierdził, że proces sprzedaży firmy będzie rozciągnięty w czasie i trudno na razie powiedzieć, który inwestor odkupi sieć od Mid Europa Partners. Spośród złożonych ofert, firma wybierze najciekawsze, które stanowić będą shortlistę, a z tej - prawdopodobnie w przyszłym roku - wybrana zostanie zwycięska firma, która przejmie udziały ASTER.

Jest o co walczyć, bo w czerwcu 2010 r. ASTER świadczył usługi dla 380 tys. abonentów telewizji analogowej, ok. 91 tys. abonentów telewizji cyfrowej, 174 tys. abonentów internetu, ponad 68 tys. abonentów telefonów stacjonarnych i 55 tys. abonentów komórek. EBITDA firmy wyniosła w 2009 r. 260 mln złotych.