AOL przegrywa w sądzie

Playmedia Systems wygrało pierwszy etap wytoczonej AOL wojny prawnej. Twórcy oprogramowania do odtwarzania plików MP3 uzyskali w sądzie pierwszej instancji zakaz dystrybucji AOL Media Player 6.0.

Playmedia skierowało swój pozew w związku z faktem wykorzystywania bez zezwolenia technologii AMP MP3 w oprogramowaniu AOL Media Player 6.0. Swoje straty twórcy dekodera AMP MP3 oceniają na 47 mln USD. AOL zamierza odwołać się od wyroku sądu w Los Angeles. Z powodu wstrzymania dystrybucji AOL MP 6.0 firma poniesie straty idące w dziesiątki milionów dolarów. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez ok. 10 mln użytkowników, nie są to jednak oficjalne dane AOL.

Playmedia wydała w 1999 roku licencję na wykorzystanie AMP MP3 firmie Nullsoft, twórcy popularnego programu . Także wówczas jednak nie obyło się bez sądu – Winamp wykorzystywał początkowo AMP MP3 bez licencji. Dwa miesiące po wpłynięciu pozwu, Nullsoft nabył ostatecznie licencję od Playmedia. Umożliwia ona wykorzystanie produktu Playmedia wyłącznie w Winampie.

W tym samym jednak czasie Nullsoft został przejęty za 90 mln USD przez AOL, który użył kody AMP we własnym Media Playerze 6.0. Playmedia oferowały po przejęciu Nullsoftu AOL-owi wykupienie licencji na AMP, jednak koncern odrzucił tę propozycję. W związku z tym do sądu wpłynął 17 kwietnia br. pozew Playmedia. AOL zaprzecza jakoby jego produkt łamał prawa autorskie PlayMedia.

Według dokumentów dostarczonych sądowi przez AOL, technologia Playmedia nie będzie wykorzystana w najnowszym produkcie – AOL MP 7.0. AMP MP3 powstało w 1997 roku, oprócz tak popularnych programów jak Winamp czy Napster wykorzystywany był przez użytkowników np. w oprogramowaniu do CD-ROMów.