Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

AOL przegrywa w sądzie

Playmedia Systems wygrało pierwszy etap wytoczonej AOL wojny prawnej. Twórcy oprogramowania do odtwarzania plików MP3 uzyskali w sądzie pierwszej instancji zakaz dystrybucji AOL Media Player 6.0.

Playmedia skierowało swój pozew w związku z faktem wykorzystywania bez zezwolenia technologii AMP MP3 w oprogramowaniu AOL Media Player 6.0. Swoje straty twórcy dekodera AMP MP3 oceniają na 47 mln USD. AOL zamierza odwołać się od wyroku sądu w Los Angeles. Z powodu wstrzymania dystrybucji AOL MP 6.0 firma poniesie straty idące w dziesiątki milionów dolarów. Oprogramowanie to jest wykorzystywane przez ok. 10 mln użytkowników, nie są to jednak oficjalne dane AOL.

Playmedia wydała w 1999 roku licencję na wykorzystanie AMP MP3 firmie Nullsoft, twórcy popularnego programu Winamp. Także wówczas jednak nie obyło się bez sądu – Winamp wykorzystywał początkowo AMP MP3 bez licencji. Dwa miesiące po wpłynięciu pozwu, Nullsoft nabył ostatecznie licencję od Playmedia. Umożliwia ona wykorzystanie produktu Playmedia wyłącznie w Winampie.

W tym samym jednak czasie Nullsoft został przejęty za 90 mln USD przez AOL, który użył kody AMP we własnym Media Playerze 6.0. Playmedia oferowały po przejęciu Nullsoftu AOL-owi wykupienie licencji na AMP, jednak koncern odrzucił tę propozycję. W związku z tym do sądu wpłynął 17 kwietnia br. pozew Playmedia. AOL zaprzecza jakoby jego produkt łamał prawa autorskie PlayMedia.

Według dokumentów dostarczonych sądowi przez AOL, technologia Playmedia nie będzie wykorzystana w najnowszym produkcie – AOL MP 7.0. AMP MP3 powstało w 1997 roku, oprócz tak popularnych programów jak Winamp czy Napster wykorzystywany był przez użytkowników np. w oprogramowaniu do CD-ROMów.