AOL może dołączyć do zainteresowanych kupnem Yahoo

AOL zastanawia się nad połączeniem sił z kilkoma firmami inwestycyjnymi, by wziąć udział w licytacji Yahoo. Chęć współpracy z AOL wyraziły już Silver Lake Partners i Blackstone Group. Czy na rynku IT czeka nas w najbliższym czasie naprawdę poważna transakcja?

Wall Street Journal donosi, że rozmowy są ciągle w bardzo wczesnym stadium i nie dotyczą jeszcze nawet Yahoo. Dwie firmy inwestycyjne - Silver Lake Partners i Blackstone Group - wyraziliły zainteresowanie w połączeniu sił z AOL w celu zakupu firmy lub jej samodzielnego przejęcia, twierdzi artykuł cytując anonimowe źródła.

Jeśli to prawda, będzie to druga poważna próba przejęcia Yahoo. Dwa lata temu, Microsoft próbował kupić firmę za 40 mld dolarów amerykańskich - oferta została wtedy odrzucona.

Od tamtej pory, Yahoo zmieniło kierownictwo wraz z prezesem, a firma regularnie traciła wartość. Dzisiejszą wartość rynkową firmy szacuje się na nieco ponad 20 mld dolarów. Zarówno Yahoo, jak i AOL szukają sposobów rywalizacji z serwisami social media, jak Facebook i Twitter, które gwałtownie odbierają im użytkowników.

Giełdowy dziennik twierdzi, że Yahoo może zostać podzielone i sprzedane różnym firmom, włączając w to chińską Alibaba Group, która odkupiłaby udziały Yahoo w swojej firmie. Zgodnie z drugim scenariuszem, AOL i Yahoo mogłyby się połączyć.

Sprawą wykupu Yahoo interesują się również inne korporacje, takie jak News Corp. Akcje Yahoo notują od środy dynamiczny wzrost - przez pierwszą dobę ich cena wzrosła o 10%.