AOL i Time Warner razem?

Komisja Europejska postanowiła przyspieszyć wydanie decyzji dotyczącej połączenia internetowego giganta AOL z grupą medialną Time Warner.

Już jutro – a nie jak zapowiadano 18 października – dowiemy się, czy warta 126 mld dolarów fuzja dojdzie do skutku. Niecały miesiąc temu Komisja Europejska postawiła bezwzględny warunek: obie firmy muszą podpisać dokument, w którym zobowiążą się do zredukowania swojej dominacji na rynku europejskim.

Komisja obawiała się, że obie firmy mogą realizować na tyle ekspansywną strategię, że wyeliminują z rynku swoich rywali. Do 24 września obie firmy miały złożyć deklarację.

Przedstawiciele 15 krajów członkowskich przez miesiąc przygotowywali się do podjęcia decyzji. Nieoficjalnie mówi się, że Komisja zaakceptuje fuzję AOL i Time Warner, ale zobowiąże obie firmy do spełnienia dodatkowych warunków.

Możliwe jest, że AOL będzie musiał zrezygnować ze współpracy z niemiecką grupą medialną Bertelsmann, dotyczącej ich przedsięwzięcia AOL Europe, jak również ze współpracy z Vivendi dotyczącej AOL France.