AOL i Microsoft bez porozumienia

Microsoft i AOL Time Warner zerwały rozmowy dotyczące umieszczenia stron AOL jako domyślnych w najnowszej wersji systemu operacyjnego Windows.

10-tygodniowe rozmowy zakończyły się fiaskiem 16 czerwca br. Obie strony podają odmienne przyczyny zerwania negocjacji.

AOL twierdzi, że przyczyną impasu była różnica zdań na temat roli RealPlayera firmy RealNetworks w serwisie amerykańskiego portalu. Microsoft próbował wielokrotnie przekonać, bez powodzenia, AOL do faworyzowania Windows Media Playera na niekorzyść RealPlayera.

RealPlayer konkuruje z Windows Media Player Microsoftu, który jest jednym z ważniejszych elementów nowych Windows XP. AOL ma podpisaną z RealNetworks umowę na wyłączność, jednak był gotów udostępnić na swoich stronach program Microsoft Media Player, ale nie na zasadach preferencyjnych.

„Rozmowy zostały zerwane ponieważ Microsoft zdecydowanie pragnie kontrolować muzykę w Internecie” - powiedział John Buckley, wiceprezes AOL TW.

Według przedstawicieli Microsoftu nie doszło do porozumienia „z wielu powodów”. „Jesteśmy rozczarowani, że rozmowy pomiędzy Microsoftem i AOL nie zakończyły się podpisaniem umowy o świadczeniu wzajemnym usług. Będziemy jednak nadal dbać o to, żeby AOL dobrze działał na platformie Windows XP” - głosi oficjalne oświadczenie Microsoftu.

Microsoft posiada własny serwis internetowy MSN, z 5 milionami klientów i zamierza konkurować z AOL, który ma już 29 mln subskrybentów.

<i>Źródło: Financial Times, CNBC</i>