AOL TW kręci nowy bat na Microsoft?

Sobotni Washington Post donosi, że AOL TW prowadzi rozmowy na temat przejęcia Red Hat, dostawcy najpopularniejszej dystrybucji Linuksa.

Negocjacje z Red Hat mogą oznaczać nowy etap w rywalizacji AOL z Microsoftem. Na razie firmy toczą walkę na takich polach rynkowych jak usługi subskrypcyjne, instant-messaging, czy odtwarzacze audio i wideo. AOL TW jest też właścicielem Netscape’a, do niedawna największego konkurenta Microsoftu na rynku przeglądarek.

Przedstawiciele Microsoftu, Red Hat i AOL TW nie skomentowali informacji gazety. Jak przypuszcza Washington Post, AOL TW, którego oprogramowanie jest zaprojektowane dla systemu Windows, może chcieć przekonfigurować je tak, żeby było dostępne dla Red Hat. W ten sposób AOL TW, który świadczy swoje usługi subskrybcyjne 33 mln użytkowników, może odciąć MS od części podstawowego źródła dochodów.

Pogłoski o możliwości przejęcia z producenta konkurencyjnego wobec Windows systemu lub partnerstwa AOL TW z taką firmą pojawiały się już w roku ubiegłym.

Kapitalizacja Red Hat wynosi obecnie 1,45 mld USD. Firma zatrudnia 600 pracowników na całym świecie. Przychody za trzy pierwsze kwartały RH wyniosły 68,2 mln USD, o 10% mniej niż rok wcześniej. Zysk spadł o 1,8 mln USD, strata po trzech kwartałach 2001 roku wynosi 10 mln USD. Red Hat sprzedaje swoją dystrybycje Linuxa dla użytkowników końcowych i biznesowych, ponadto świadczy usługi serwisu i wsparcia. Red Hat obsługuje m.in. tak dużych klientów jak Amazon.com, czy IBM, z którym łączy go umowa partnerska na mocy której zapewnia serwis i wsparcie dla serwerów IBM wykorzystujących Linuksa.

Źródło, które cytuje Washington Post nie podaje ewentualnej ceny, jaką gigant byłby skłonny zapłacić za Red Hat. Recznicy obu firm nie skomentowali informacji.