A eBay się cieszy

Wyniki największej witryny aukcyjnej na świecie o 37,5% przekroczyły prognozy zysku za I kw. br.

W kwartale zakończonym 31 marca eBay zanotował 154 mln USD przychodu i zarobił 30 mln USD, czyli 11 centów na akcje, podczas gdy analitycy przewidywali 8 centów na akcję. W analogicznym okresie ubiegłego roku zysk netto witryny wyniósł 4,4 mln USD. Pomyślne wyniki skłoniły zarząd witryny do korekty "w górę" prognoz przychodu na II i III kw. br. o 5 mln USD. Mają one wynieść odpowiednio 157 mln USD i 166 mln USD.

Witryna zawdzięcza dobre wyniki wzrostowi zainteresowania tradycyjnymi aukcjami, jak też innemu wariantowi usług, który pozwala sprzedawcy wystawić towar po określonej cenie lub na aukcję, w zależności od zainteresowania nabywców. W tym systemie jest już oferowanych 30% towarów. Dzięki temu w omawianym okresie liczba użytkowników serwisu wzrosła o 25% do 30 mln.

eBay chce podnieść zyski dzięki międzynarodowej ekspansji. Jest już obecny w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Japonii, Włoszech, Australii i Korei. Zyski z nowych rynków okazały się tak zachęcające, że eBay przyspiesza ekspansję w stosunku do początkowych założeń. Odwrotnie ma się rzecz w przypadku Amazona, którego zagraniczne operacje - szczególnie w Europie - przyczyniły się do złej sytuacji finansowej firmy.

<i>Źródło: The Standard, Financial Times</i>