90% wiadomości email to spam

Aż 90% wiadomości email wysłanych w lutym 2007 to spam. Takie wyniki podała firma SoftScan, bazując na statystykach generowanych za pomocą produkowanego przez nią oprogramowania antyspamowego.

Szokujący poziom spamu w lutym 2007 jest tylko nieznacznie wyższy od wskazań dotyczących stycznia 2007. W pierwszym miesiącu tego roku oprogramowanie SoftScan zakwalifikowało jako spam aż 87,70% emaili. Luty okazał się znacznie gorszy, poziom spamu osiągnął 90,03%, a w najgorszym dniu nawet 96,22%!

Masowe rozsyłanie spamu to przede wszystkim zasługa gigantycznych sieci zombie, czyli komputerów podłączonych do Internetu, służących m.in. spamerom jako serwery do wysyłania wiadomości email. Przejmowanie kontroli nad komputerami i przekształcanie ich w posłuszne zombie ma charakter pandemii. Na około 600 milionów komputerów podłączonych do Internetu około 150 milionów, a więc aż jedna czwarta, to zombie. Takie niepokojące szacunki podał na początku roku na Światowym Forum Ekonomicznym Vinton Gray Cerf, jeden z twórców sieci Internet i protokołu TCP/IP.

Na tle taki danych stosunkowo niegroźnie prezentują się informacje o nasyceniu wiadomości email złośliwym oprogramowaniem i próbami oszustw. Tylko 0,76% wszystkich emaili (dane ScanSoft dotyczące stycznia 2007) zawierało niebezpieczną zawartość (np. trojana, robaka sieciowego czy informacje służące do phishingu).