80% spamu generuje garstka spamerów

Serwis Spamhaus opublikował zestawienie, z którego wynika, że za wysyłanie 80% całego światowego spamu odpowiedzialnych jest zaledwie ok. 200 firm i nieformalnych grup. Na przygotowanej przez serwis liście 10 najbardziej uciążliwych spamerów znalazło się czterech Rosjan, dwóch Amerykanów, a także mieszkańcy Ukrainy, Kanady, Izraela oraz Hong Kongu.

Na pierwszym miejscu znalazł sie Ukrainiec, którego tożsamość nie jest do końca jasna - używa bowiem wielu różnych pseudonimów (m.in. Alex Blond, Alexander Mosh, AlekseyB czy Alex Polyakov). Z danych Spamhaus wynika, że jest on związany z rosyjskim gangiem spamerów Pavka/Artofit, który do rozsyłania niechcianych wiadomości wykorzystuje sieć komputerów zombie.

Drugie miejsce zajął niejaki Leo Kuvayev - skazany przez amerykański sąd za wysyłanie spamu na grzywny o łącznej wysokości 37 mln USD. Kary na razie nie wyegzekwowano, gdyż Kuvayev ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości.

Kolejne miejsca okupują m.in. Michael Lindsay z firmy iMedia Networks, Ruslan Ibragimov (operator serwisu send-safe.com, autor spyware'u), Amichai Inbar (ściśle powiązany ze światem przestępczym), Vincent Chan (Chińczyk, prowadzi serwis yoric.net) oraz Tim Goyetche (właściciel serwisów Bulkers.net oraz Bulkbarn.com).

Pełne zestawienie, wraz z krótkimi charakterystykami najaktywniejszych spamerów, znaleźć można na stronie Spamhaus.org.