80 milionów witryn internetowych!

Serwis NetCraft zanotował w kwietniowej ankiecie ponad osiemdziesiąt milionów witryn internetowych! Od poprzedniego miesiąca zanotowano wzrost o 3,1 miliona hostów. Na podwojenie objętości sieci wystarczyły zaledwie trzy lata - w kwietniu roku 2003 w ankiecie odnotowano 40 milionów witryn.

Bieżący miesiąc jest szczególny z jeszcze jednego powodu. Odnotowano jedną z największych miesięcznych zmian w rankingu. W porównaniu z marcem Microsoft zyskał 4,7 procenta udziałów w rynku serwerów webowych (aktualny udział firmy w tym sektorze to 25,22%), natomiast Apache stracił prawie sześć procent (co oczywiście nie przeszkodziło mu w zajęciu pierwszego miejsca na liście najpopularniejszych serwerów webowych, z udziałem w rynku szacowanym na 62,72%).

Powodem tak dużego wahnięcia był transfer ponad trzech i pół miliona domen z Linuksa na system Windows 2003 Server przez firmę Go Daddy. Do tej pory firma hostowała największą liczbę domen wykorzystując system Linux i serwer Apache, teraz rozpoczęła transfer wszystkich swoich domen (jest ich 4,4 miliona) na system Windows Server 2003.

Ostatni tak duży wzrost Microsoft zanotował w latach 2001-2002, kiedy to na jego rozwiązania migrowały VeriSign i Register.com.

Więcej informacji