Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

8 lat za cyberszantaż

Trzej Rosjanie zostali skazani przez sąd w Bałakowie nad Wołgą na kary więzienia za przeprowadzanie ataków DoS (denial of service) oraz szantażowanie właścicieli internetowych serwisów bukmacherskich. Cyberprzestępcy spędzą w więzieniu po 8 lat.

Trzej skazani parali się szantażem. Mężczyźni przeprowadzali kilkugodzinne ataki DoS na serwisy bukmacherskie. Następnie kontaktowali się z ich właścicielami i informowali, że jeśli serwis nie zapłaci okupu, ataki będą się powtarzały. Jako, że każda minuta przestoju serwisu dla prowadzącej go firmy oznaczała poważne straty, bukmacherzy zwykle spełniali żądania szantażystów. W ten sposób trzej Rosjanie uzyskali co najmniej 4 mln USD.

Prokurator zdołał uwodnić, że oskarżeni przeprowadzili w ciągu ostatnich kilku lat co najmniej 54 ataki na serwisy z 30 krajów. Rosyjska policja ściśle współpracowała w tej sprawie z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości - dzięki temu możliwe było ujęcie podejrzanych oraz zdobycie dowodów ich winy.

Każdemu ze skazanych wymierzono karę 8 lat pozbawienia wolności - komentatorzy zauważają, że jest to, jak na warunki rosyjskie, bardzo surowy wyrok. Rosyjskie władze liczą jednak na to, że zdecydowane karanie cyberprzestępców okaże się optymalną metodą walki z przestępczością w Internecie.