8 lat za cyberszantaż

Trzej Rosjanie zostali skazani przez sąd w Bałakowie nad Wołgą na kary więzienia za przeprowadzanie ataków DoS (denial of service) oraz szantażowanie właścicieli internetowych serwisów bukmacherskich. Cyberprzestępcy spędzą w więzieniu po 8 lat.

Trzej skazani parali się szantażem. Mężczyźni przeprowadzali kilkugodzinne ataki DoS na serwisy bukmacherskie. Następnie kontaktowali się z ich właścicielami i informowali, że jeśli serwis nie zapłaci okupu, ataki będą się powtarzały. Jako, że każda minuta przestoju serwisu dla prowadzącej go firmy oznaczała poważne straty, bukmacherzy zwykle spełniali żądania szantażystów. W ten sposób trzej Rosjanie uzyskali co najmniej 4 mln USD.

Prokurator zdołał uwodnić, że oskarżeni przeprowadzili w ciągu ostatnich kilku lat co najmniej 54 ataki na serwisy z 30 krajów. Rosyjska policja ściśle współpracowała w tej sprawie z brytyjskim wymiarem sprawiedliwości - dzięki temu możliwe było ujęcie podejrzanych oraz zdobycie dowodów ich winy.

Każdemu ze skazanych wymierzono karę 8 lat pozbawienia wolności - komentatorzy zauważają, że jest to, jak na warunki rosyjskie, bardzo surowy wyrok. Rosyjskie władze liczą jednak na to, że zdecydowane karanie cyberprzestępców okaże się optymalną metodą walki z przestępczością w Internecie.