Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

750 mln euro za logodzwonki

Aplikacjom dla telefonów komórkowych typu dzwonki czy loga nie można odmówić popularności. Z ostatniego raportu Gartnera, przeprowadzonego na zlecenie Nokii wynika, że wartość tego rynku wciąż rośnie. W tym roku wydamy na takie dodatki 750 mln euro.

Z Internetu pobierane są najczęściej aplikacje tanie, czyli głównie dzwonki, loga oraz wygaszacze ekranu. Droższe programy – np. pocztowe cieszą się zainteresowaniem jedynie wśród niewielkiego grona internautów.

Gartner wskazuje, że płacimy jedynie za 50 proc. wszystkich pobieranych programów. Połowa aplikacji dostępna jest za darmo na niezależnych stronach i serwisach internetowych.

Rynek ma przed sobą jeszcze dni świetności. Firma Gartner zaznacza, że w tej chwili jest on dopiero w fazie kiełkowania. ”Jedynie jeden na pięciu posiadaczy telefonów komórkowych pobiera cokolwiek dla swojego aparatu z Sieci, a tylko jedno na 30 pobrań dotyczy czegoś innego niż logodzwonków czy wygaszaczy” – zaznaczyła Lea Myyryläiken, szefowa działu współpracy z klientami w firmie Nokia.

Wyposażanie swoich telefonów w nowe melodie czy grafiki to wciąż domena młodych ludzi w przedziale wiekowym od 15 do 25 lat. Najczęściej młodzież korzysta z darmowych serwisów internetowych, rzadziej z witryn operatorów telekomunikacyjnych.

Operatorzy telefonii komórkowej czekają na moment, kiedy upowszechni się pobieranie droższych i bardziej złożonych aplikacji. Jeżeli internauci spojrzą przychylniejszym wzrokiem na bardziej kosztowne aplikacje, dla operatorów i prywatnych serwisów będzie to szansa na większe dochody.

Dodajmy tylko, że pierwsze wyniki raportu ujawniła przedstawicielka Nokii podczas konferencji w Brukseli w minionym tygodniu. Dostęp do treści całego opracowania możliwy będzie dopiero w połowie czwartego kwartału br.