750 mln SMS-ów dziennie

Według danych GSM Association, organizacji ustanawiającej standardy telefonii komórkowej, we wrześniu br. użytkownicy telefonów komórkowych każdego dnia wysyłali na całym świecie ok. 750 mln krótkich wiadomości tekstowych (SMS). Daje to w skali miesiąca ok. 22,5 mld SMS-ów.

Organizacja skorygowała swoje poprzednie prognozy, które mówiły że do końca 2001 r. abonenci telefonii komórkowej będą miesięcznie wysyłać 200 mld SMS-ów. Najświeższe przewidywania mówią o 250 mld SMS-ów wysłanych w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Biorąc pod uwagę możliwość wysyłania SMS-ów z Internetu na telefon komórkowy, GSM Association spodziewa się, że już wkrótce każdego dnia telefony komórkowe na całym świecie będą notować miliard wiadomości tekstowych.

Przeważającą większość wysyłanych SMS-ów wciąż stanowią osobiste wiadomości wysyłane w sposób nieformalny. Jednak zdaniem analityków z GSM Association, coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się z reguły dużo droższe SMS-y informacyjne, czyli specjalne serwisy, zawierające najważniejsze wiadomości biznesowe, sportowe, wydarzenia z kraju i ze świata, warunki pogodowe i wiele innych.

Największa liczba wysyłanych SMS-ów pochodzi z krajów skandynawskich. Pozostałe państwa europejskie także znajdują się w czołówce komunikowania się tą drogą. Największy wzrost liczby korzystających z SMS-ów jest zauważalny na Filipinach, w Australii i Nowej Zelandii.