7 produktów i usług, które uśmiercił Microsoft w 2010 r.

Microsoft jak większość dużych firm wprowadza na rynek wiele produktów. Niektóre, jak system Windows czy pakiet biurowy Office, okazują się hitami, inne - porażkami. Los tych ostatnich, ze względu na małą popularność wśród klientów oraz czynniki ekonomiczne i strategiczne, jest przesądzony. Zobacz z jakich projektów zrezygnował Microsoft.

Wsparcie techniczne dla Windows 2000 i Windows XP SP2

13 lipca br., w ramach cyklu comiesięcznych aktualizacji oprogramowania, Microsoft wydał ostatni zestaw łat dla Windows XP w wersji Service Pack 2. Posiadacze systemu muszą zdecydować, czy pozostać przy wysłużonym "ikspeku" ale zaktualizować go o trzeci Service Pack, czy przesiąść się na Windows 7.

Smartfon Kin

Zaprezentowane w kwietniu 2010 r. smartfony z klawiaturami QWERTY i dotykowymi wyświetlaczami skierowane były głównie do użytkowników serwisów społecznościowych. Niestety, potencjalni klienci nie byli nimi zainteresowani, wobec czego produkcję wstrzymano i zrezygnowano z ich wprowadzenia na inne niż amerykański rynki.

Większe nadzieje na zawojowanie rynku smartfonów Microsoft wiąże z nową wersją mobilnego systemu operacyjnego, Windows Phone 7.

Tablet Courier

Pierwsze wzmianki o tablecie Microsoftu pojawiły się jesienią 2009 r. Ze wstępnych projektów wynikało, że urządzenie konstrukcją miało przypominać książkę (zamiast określenia tablet promowany był termin "booklet") i oferować dwa 7-calowe wyświetlacze multitouch, wbudowany aparat fotograficzny i moduł Wi-Fi.

Produkt miał być gotowy na drugie półrocze 2010 r., ale od kwietnia wiadomo, że to nie nastąpi. Rozwiązania wypracowane na potrzeby Couriera zostaną raczej wykorzystane w przyszłych urządzeniach mobilnych Microsoftu. Premiery tych ostatnich, jak zapowiedział Steve Ballmer, prezes koncernu, mają nastąpić w najbliższych miesiącach.

Usługa Live dla starych konsoli Xbox

Z dniem 15 kwietnia 2010 r. przestała funkcjonować usługa Xbox Live dla właścicieli dla pierwszej generacji konsoli Xbox. Live obrasta w nowe funkcjonalności, których starsze konsole po prostu nie obsługują - tłumaczył Microsoft.

Sieciowa usługa Microsoftu dla graczy ruszyła w 2002 r. Po ośmiu latach - jesienią 2010 r. - nastąpi oficjalny start Xbox Live w Polsce.

Bing Cashback

30 lipca 2010 r. to ostatni dzień funkcjonowania usługi Bing Cashback. Oferuje ona internautom kupującym w Sieci możliwość otrzymania częściowego zwrotu pieniędzy za produkty, które kupili, znajdując je wcześniej za pośrednictwem wyszukiwarki Bing.

Mimo że koncern namówił do współpracy ponad tysiąc partnerów - firm prowadzących sprzedaż online - system nie zdołał spopularyzować się w stopniu, jakiego się spodziewano. W czerwcu br. poinformowano o zakończeniu działania usługi Cashback.

Rozwiązania dla firm

Wymienione wyżej produkty i usługi nie są jedynymi, z których rozwoju i wsparcia zrezygnował Microsoft w tym roku. Firma porzuciła też kilka rozwiązań korporacyjnych, w tym Response Point (programowo-sprzętowa centrala telefoniczna PBX dla małych firm; ma ona ustąpić miejsca technologii Office Communications Server) oraz Windows Essential Business Server (pakiet oprogramowania dla firm).

Komentarz redakcji

Czego brakuje na liście? Naszym zdaniem - oczywiście przeglądarki Internet Explorer 6, której dni co prawda są policzone, ale do czasu zakończenia wsparcia dla programu upłynąć mają jeszcze cztery lata. Pamiętajmy jednak, że Microsoft stanowczo nakłania użytkowników by zaktualizowali przeglądarkę IE6 i IE7 do najnowszej wersji - Internet Explorer 8.

A o jakie produkty i usługi lista jest niekompletna waszym zdaniem? Zapraszamy do podawania propozycji - z uzasadnieniem!