7 dni z IDG.pl - odcinek 73 (06.04.2007)

"7 dni z IDG.pl" to cotygodniowy program, w którym przedstawiamy najciekawsze wydarzenia z branży IT, które miały miejsce podczas minionego tygodnia. W programie znajdziecie informacje dotyczące nowości sprzętowych, imprez targowych oraz debiutujących gier, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zapraszamy!

Okazuje się, że serwis YouTube ma problemy nie tylko z zawartością swojego serwisu naruszającą prawa autorskie. W ostatnim czasie coraz więcej państw stara się zablokować dostęp do witryny z powodu obraźliwych ich zdaniem treści w nim zamieszczonych.

Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia co do cennika, jaki obowiązuje w sklepie iTunes Music Store. Formalne skargi zostały już wysłane do siedziby koncernu Apple oraz czterech wielkich firm fonograficznych -EMI, Warner, Sony BMG i Universal. Zaniepokojenie Komisji budzi fakt, iż klienci w różnych częściach globu płacą różne stawki za kupno tych samych materiałów: w USA jest to 99 centów, w UE - 99 eurocentów, a w Wielkiej Brytanii - 79 pensów za kupno pojedynczego utworu.

Urząd Komunikacji Elektronicznej zajmie się skargami użytkowników Netii i GTS Energis. Zamierza sprawdzić jakość usług świadczonych przez firmy w ramach ich współpracy z Telekomunikacja Polską w oparciu o tzw. Bitstream Access. Czy oznacza to, że TP SA może chwilowo odetchnąć? Niekoniecznie.

W tym tygodniu miała miejsce konferencja Internet Standard i Gazety.pl "Internet 2K7. Gorączka złota." 170 gości, 23 prelegentów i 19 prezentacji poruszających najgorętsze tematy i trendy w dzisiejszym biznesie internetowym - to bilans tego dwudniowego wydarzenia. Przyznane zostały nagrody dla najlepszej firmy i człowieka roku 2006.

Ledwie w sieci pojawił się pierwszy zwiastun od dawna zapowiadanej kontynuacji serii GTA IV, już zrobiło się o nim głośno. Jak zwykle nie poszło tu o przełomowe rozwiązania graficzne czy niesamowitą brutalność gry. Tym razem przeciw projektowi zaprotestowali lokalni politycy z Nowego Jorku.