675 tysięcy USD kary za nielegalne udostępnianie muzyki

Student Boston University został skazany na grzywnę w wysokości 675 tysięcy dolarów za nielegalne udostępnienie 30 utworów muzycznych.

25-letni student Uniwersytetu Bostońskiego (Boston University), Joel Tenenbaum, przyznał się do nielegalnego pobierania i udostępniania (za pomocą sieci P2P) 30 utworów muzycznych (między innymi takich zespołów jak Nirvana, Green Day, The Smashing i Pumpkins) do których nie posiadał praw autorskich. W piątek sąd federalny skazał go na karę w wysokości 675 tysięcy dolarów, co po przeliczeniu daje 22,5 tysiąca USD za plik.

Warto zaznaczyć, że wspomniana suma nie jest wysoka. Według amerykańskiego prawa bowiem za każdy nielegalnie udostępniany utwór można zapłacić od 750 USD do 30 tysięcy USD. Jeżeli natomiast zostałoby udowodnione, że oskarżony łamał prawo rozmyślnie, sąd może orzec karę sięgającą nawet 150 tysięcy za plik.

Biorąc powyższe pod uwagę łatwo policzyć, że 25-latek mógłby zostać ukarany kwotą sięgającą nawet 4,5 miliona USD! Joel Tenenbaum zdawał sobie z tego sprawę i wyraził wdzięczność sądowi za łagodny wyrok.

Źródło:Ars Technica

Sprawdź, jak kupić nawigację i zobacz najlepsze modele w Rankingu PC Worlda!

Promocyjne ceny nawigacji GPS w Sklepie idg.pl