UE: wielka szansa dla Polski

Powinniśmy nastawić się na współpracę z zagranicznymi operatorami telekomunikacyjnymi. Międzynarodowe firmy będą pewnie liczyć na rozpoczęcie działań konsolidacyjnych w Polsce. Unia Europejska stanowi dla naszego kraju wielkie wyzwanie – mówi #Jarosław Roszkowski, dyrektor generalny Crowley Data Poland#.

UE: wielka szansa dla Polski
Wejście do UE jest olbrzymią szansą dla Polski, a nasza akcesja powinna być rozpatrywana nie tylko w kategoriach rozwoju biznesu poprzez dostosowanie się do standardów UE. Oznacza ona także wsparcie funduszami europejskimi, zarówno tymi dedykowanymi dla sektora telekom, jak i tymi przeznaczonymi na niwelowanie różnic w rozwoju pomiędzy regionami oraz wydzielonymi na rozwój infrastruktury w nowych krajach członkowskich. Dla Crowley Data Poland oznacza to tworzenie innowacyjnych produktów oraz uruchamianie nowych usług w zakresie transmisji szerokopasmowej i poszerzenie rynków zbytu. Chciałbym podkreślić, że w Polsce nadal istnieje duże zapotrzebowanie na informatyzację. W krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Austria, a także Rumunia wiele usług administracji publicznej dostępnych jest już przez Internet. Telekomunikacja i informatyka są jednym z kluczowych czynników rozwoju regionalnego, obszarem przyciągającym inwestorów, podnoszącym poziom edukacji, opieki zdrowotnej oraz zapewniającym sprawne funkcjonowanie służb ratunkowych. Potrzeba regionalnej sieci teleinformatycznej, służącej zarówno przesyłaniu rozmów głosowych, transmisji danych jak i szerokopasmowemu dostępowi do internetu, jest wyraźna i została zapisana w szeregu dokumentów: od ogólnokrajowych (ePolska, Siećpospolita) po regionalne (Strategie Rozwoju Regionalnego). Istnieje nadal duży obszar kraju, gdzie jest ogromne zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne – mam tu na myśli zwłaszcza obszary wiejskie. W ramach projektów lokalnych dla urzędów i instytucji publicznych współpracujemy z zainteresowanymi samorządami terytorialnymi.

Powinniśmy przede wszystkim oczekiwać współpracy z zagranicznymi operatorami telekomunikacyjnymi oraz udziału międzynarodowych firm telekomunikacyjnych w procesach konsolidacyjnych w Polsce. Jako operator telekomunikacyjny postrzegamy te procesy raczej w kategoriach wyzwania i szansy, a nie zagrożenia. Rozumiemy, że polski rynek telekomunikacyjny będzie podlegał transformacji i zmianom – istotą jest, by na tym rynku rządził klient. Dlatego też zwracamy szczególną uwagę na budowanie własnej pozycji rynkowej mając na względzie naszych klientów. Nasza oferta jest dedykowana średnim firmom, a więc najbardziej dynamicznym przedsiębiorcom, którzy stawiają bardzo wysokie wymagania. Mamy nadzieję, że w Europie coraz większe znaczenie będzie miała strategia lizbońska, a więc gospodarka oparta na wiedzy i liberalizacji. Zrealizowanie tej strategii jest dla nas wielką szansą szczególnie, że nasze standardy są niejednokrotnie wyższe, niż te w krajach UE.