55 mln euro rocznie od UE na bezpieczny internet

Unia Europejska przeznaczy rocznie 55 milionów euro na ochronę dzieci przed zagrożeniami z płynącymi z sieci. Ostatecznie zatwierdzono program "Bezpieczny internet" na najbliższych pięć lat.

Dotychczasowe sukcesy programu "Bezpieczny Internet" z lat 2005-2008 przekonały Brukselę do zatwierdzenia podobnej incjatywy na lata 2009-2013 i przeznaczenia na ten cel 55 mln euro.

Projekt na najbliższe 5 lat ogłoszony został 28 lutego br. i ma na celu propagowanie wiedzy o bezpiecznym wykorzystywaniu przez dzieci zasobów sieci takich jak: serwisy społecznościowe, blogi i programy instant messaging.

Pieniądze z nowego programu "Bezpieczny internet" mają być przeznaczone na walkę z nielegalnymi treściami i niebezpiecznymi zachowaniami w sieci, a także na uświadomienie zagrożeń wśród dzieci, rodziców, czy nauczycieli. Powstaną również punkty informacyjne, gdzie można będzie zgłaszać nielegalne i szkodliwe zachowania dotyczące przede wszystkim seksualnego wykorzystywania dzieci.

Rozdział środków przedstawia się następująco: 48% na propagowanie wiedzy o bezpiecznym internecie, 34% na walkę z nielegalnymi treściami i niebezpecznymi zachowaniami, 10% na promowanie bezpiecznego środowiska online, a 8% na zbudowanie odpowiedniej bazy wiedzy.

Bruksela opublikowała równiez raport Eurobarometer o bezpieczeństwie dzieci w internecie (Towards a Safer Use of the Internet for children in the EU - a parents' perspective, 2008), z którego wynika, że 60% rodziców obawia się o bezpieczeństwo swych dzieci korzystających z internetu, a 54% ich potomstwa mogło być narażone na cyberprzestępstwa. Wg Eurobarometru na terenie Unii z internetu korzysta 75% dzieci w wieku 6-17 lat. Zauważalna tendencja wzrostowa w zakresie powszechności wykorzystywania internetu przez najmłodszcy rodzi potrzebę ich edukowania oraz konieczność uświadamiania rodziców i nauczycieli z zakresu cyberprzestępczości skierowanej ku dzieciom.

Źródło: http://europa.eu