500 tys. dolarów inwestycji w brainly.com

Polski właściciel portali naukowych skierowanych do uczniów szkół, między innymi polskiego zadane.pl, uzyskał kapitał od VC Point Nine Capital oraz prywatnych inwestorów. Pozyskane pieniądze przeznaczy na wejście na nowe rynki i produkty mobilne.

Brainly.com ma ponad 7 mln użytkowników z 17 krajów w Europie i Azji. Użytkownicy mają do wyboru 7 wersji językowych, w tym francuską, angielską, rosyjską, hiszpańską, niemiecką i od niedawna turecką. W planach jest uruchomienie wersji czeskiej oraz w innych językach europejskich.

Oprócz niemieckiego funduszu Point Nine Capital w serwis zainwestowały także osoby prywatne. Są to między innymi Mariusz Gralewski, prezes Goldenline.pl oraz Grzegorz Gorczyca, były prezes epuls.pl.

Point Nine Capital to początkująca firma venture capital, która inwestuje głównie w spółki internetowe o charakterze społecznościowym i rynkowym. Inwestowali między innymi w couchsurfing.com i portal DaWanda

Aplikacje, nie strony mobilne

Aplikacje mobilne będą przeniesieniem funkcji platformy dostępnej na stronach internetowych do telefonu komórkowego. Mobilna wersja stron internetowych nie jest w związku z tym przewidywana - użytkownicy serwisów to w większości uczniowie, których nie stać na opłaty za wysokie transfery, zaś aplikacja pozwoli umieścić większość funkcji w pamięci telefonu, a transmisja danych będzie dzięki temu znacznie niższa.

Aplikacja będzie darmowa i pozbawiona reklam - brainly.com nie ma na razie planów monetyzowania użytkowników mobilnych. Wersje na iOS i Android będą dostępne do końca roku.

Serwisy są skierowane głównie do młodzieży szkolnej, nauczycieli i rodziców. Na portalu użytkownicy mogą pomagać sobie wzajemnie w nauce, wymieniać się wskazówkami lub uwagami dotyczącymi konkretnych tematów.

Serwis zadane.pl wystartował we wrześniu 2009 roku. Od tamtej pory brainly.com uruchomiło wersje w innych językach. Do tej pory użytkownicy udzielili odpowiedzi i opracowali ponad 2 miliony pytań.