50 Top Pracodawców na świecie: Microsoft depcze Google po piętach

Prawie 120 tys. studentów najlepszych uczelni na świecie wybrało Idealnych Pracodawców, dla których chcieliby pracować. Najatrakcyjniejszym pracodawcą została wybrana firma Google, która wyprzedziła w rankingu Microsoft.

Pracodawcy sektora IT zajęli najwyższe miejsca w rankingach inżynierów. Najlepsi okazali się: Google, Microsoft oraz IBM. Google zdobyło również pierwsze miejsce w rankingu studentów kierunków biznesowych. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy tj. PricewaterhouseCoopers i Microsoft. Jak pokazuje ranking 50 Top Pracodawców na świecie, wizerunek Google jest atrakcyjny dla studentów na całym świecie, mimo iż firma stosunkowo mało inwestuje w swój employer brand w porównaniu z konkurencją, która wydaje na ten cel ogromne sumy.

Pomimo że był to ciężki rok dla branży motoryzacyjnej, BMW oraz Daimler znalazły się na liście Top 50 Global Employers. Recesja nie osłabiła także pozycji Wielkiej Czwórki oraz innych firm sektora finansowego. Także branża FMCG przyciąga najbardziej utalentowanych studentów kierunków biznesowych oraz inżynieryjnych.

Badania studentów przeprowadzane przez Unviersum pokazują, że studentom najbardziej zależy na przejrzystej ścieżce kariery, międzynarodowej karierze i pracodawcy, który jest w stanie zaoferować stabilne zatrudnienie. "Wielkie, międzynarodowe koncerny są znane na całym świecie, ponadto wspierają rozwój pracowników przenosząc ich często pomiędzy placówkami, oferują możliwość pracy w środowisku międzynarodowym a dzięki swojej wielkości i ekonomicznej przewadze, sa postrzegani jako najbezpieczniejszy wybór" - podsumowuje ranking Anna Macnar, Country Manager Universum Polska.

Jak zauważają przedstawiciele firmy przygotowującej ranking, firmy nie znalazły się przypadkowo w rankingu Top 50. "Pracę nad swoim wizerunkiem pracodawcy włączyły do swoich globalnych strategii rozwoju. Spójrzmy na Wielką Czwórkę z rankingu biznesowego. To firmy, które employer branding traktują jako część swojej strategii biznesowej. Wielu ludzi utożsamia markę korporacji z ludźmi, którzy w niej pracują. To normalne w branży usługowej, ale wciąż nowość, jeśli mówimy o pozostałych sektorach gospodarki" - twierdzi Michał Kalinowski, CEO Universum.

Wyniki globalnego rankingu opierają się na danych zebranych w lokalnych badaniach, które przeprowadza każdego roku firma Universum. Firmy, które znalazły się w rankingach co najmniej ośmiu na dwanaście wiodących gospodarek świata, zostały wliczone w globalną listę Top 50. Tymi gospodarkami są: USA, Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Rosja, Hiszpania, Kanada oraz Indie.

Czytaj także:

Wizerunek firmy coraz bardziej zależny od aktywności pracowników w sieci

Wyniki rankingu najlepsze miejsca pracy w Polsce

Małe firmy nadal poszukują pracowników