Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

5 zasad internetu bez [email protected] - popierasz?

Myślę, CO piszę, DO KOGO piszę i Z KIM rozmawiam. Myślę, JAK pisać i myślę DWA razy - to 5 zasad "Internetu bez [email protected]", projektu który zminimalizować ma stopień wulgarności w dyskusjach on-line.

Wypowiadając swoje opinie w internecie, biorąc udział w dyskusjach, zostawiając komentarze, wspólnie tworzymy wizerunek polskich internautów. Dlatego tworząc swoje wypowiedzi w internecie kieruję się 5 zasadami internetu bez [email protected] - brzmi nagłówek strony projektuhttp://internetbezchamstwa.pl , zainicjowanego przez agencję Wide Open.

Jest on efektem dyskusji, która ostatnio przetoczyła się przez media tradycyjne i internetowe na temat braku kultury i dużej dawki chamstwa, które istnieją w dyskusjach on-line. Bezpośrednią przyczyną zainteresowania tematem była postawa siatkarki Doroty Świeniewicz, która zrezygnowała z gry w reprezentacji narodowej pod wpływem niepochlebnych opinii na jej temat zamieszczonych w sieci.

Fragment oświadczenia Doroty Świeniewicz

<i>Zdarzały się w przeszłości opinie krytyczne ze strony dziennikarzy i tzw. ludzi z branży, ale dzisiaj w dobie pozornie pełnej anonimowości kilka osób z licznej rzeszy sympatyków siatkówki, postanowiło wziąć sprawy mojej siatkarskiej kariery w swoje ręce. Nie mam i nigdy nie miałam pretensji do fachowej i bez stronnej krytyki, ale maniakalne atakowanie mnie musiało w końcu przynieść skutki. Zapewniam że fizycznie nic mi nie dolega, lecz moja psychika nie jest już w wystarczającym stopniu odporna na stres.</i>.

Publiczną debatę zapoczątkowała ciekawa rozmowa w radiu TOK FM z Jackiem Żakowskim ("Polityka") i Michałem Olszewskim (Gazeta.pl) oraz Piotrem Olechniewiczem (Interia.pl). Żakowski w artykule "Chamstwo hula w internecie" poziom kultury wypowiedzi w sieci porównał do stadionowego kibolstwa i niejako wezwał do podjęcia działań niwelujących to zjawisko. Głos w dyskusji zabrali m. in. Michał Olszewski i Paweł Wujec (Gazeta.pl) "Cenzura nie łagodzi obyczajów w internecie", Violetta Ozminkowski (Newsweek) "Wirtualny lincz", a także wielu przedstawicieli blogosfery naświetlając sprawę z różnych punktów widzenia (m. in. dwukrotnie Grzegorz Marczak whttp://Antyweb.pl , Jacek Gadzinowski "Internetowe chamstwo i drobnomieszczaństwo", Artur Kurasiński "Piekło to inni").

Strona "Internet bez [email protected]" jest pokłosiem wspomnianych dyskusji i ma na celu wsparcie kultury i poprawności wypowiedzi oraz wzajemnego poszanowania wśród internautów.

Oto 5 zasad internetu bez [email protected]:

1. Myślę, CO piszę - wypowiadam się tylko wtedy, gdy mam coś do powiedzenia.

2. Myślę, DO KOGO piszę - traktuję innych jak ludzi, bo są ludźmi - nie obrażam, nie wyśmiewam i nie zdradzam ich tajemnic. Osoby publiczne są także ludźmi i zasługują na szacunek. Nie traktuję Internetu jako narzędzia do odwetu i załatwiania prywatnych porachunków.

3. Myślę, Z KIM rozmawiam - nie wdaję się w pyskówki, z tymi, którzy za pomocą chamstwa i wulgaryzmów próbują zamienić dyskusję w awanturę. Zgłaszam naruszenia zasad wypowiedzi, gdy się z nimi spotykam.

4. Myślę, JAK pisać - dbam o polski język i poziom dyskusji. Staram się przestrzegać zasad ortografii i poprawności gramatycznej.

5. Myślę DWA razy - bo nic nie zostanie zapomniane. Bezkarność i anonimowość w Internecie jest złudna. Pamiętam, że współtworzę świat, w którym żyję.

5 zasad internetu bez ch@mstwa - popierasz?
Internaci akceptujący zasady mogą swoje poparcie zadeklarować pobierając specjalny button.

Czy użytkownicy demokratycznego, samoregulującego się tworu jakim jest internet zastosują się do 5 złotych zasad sieci bez [email protected]? Do zasad, które mimo iż logiczne, mądre i sensowne, to - bądź co bądź - opracowane zostały przez funkcjonującą w realiach rynkowych agencję interaktywną?

Zapraszam do udziału w sondzie: Czy popierasz 5 zasad internetu bez [email protected]?