5 zasad internetu bez [email protected] - popierasz?

Myślę, CO piszę, DO KOGO piszę i Z KIM rozmawiam. Myślę, JAK pisać i myślę DWA razy - to 5 zasad "Internetu bez [email protected]", projektu który zminimalizować ma stopień wulgarności w dyskusjach on-line.

Wypowiadając swoje opinie w internecie, biorąc udział w dyskusjach, zostawiając komentarze, wspólnie tworzymy wizerunek polskich internautów. Dlatego tworząc swoje wypowiedzi w internecie kieruję się 5 zasadami internetu bez [email protected] - brzmi nagłówek strony projektuhttp://internetbezchamstwa.pl , zainicjowanego przez agencję Wide Open.

Jest on efektem dyskusji, która ostatnio przetoczyła się przez media tradycyjne i internetowe na temat braku kultury i dużej dawki chamstwa, które istnieją w dyskusjach on-line. Bezpośrednią przyczyną zainteresowania tematem była postawa siatkarki Doroty Świeniewicz, która zrezygnowała z gry w reprezentacji narodowej pod wpływem niepochlebnych opinii na jej temat zamieszczonych w sieci.

Fragment oświadczenia Doroty Świeniewicz

<i>Zdarzały się w przeszłości opinie krytyczne ze strony dziennikarzy i tzw. ludzi z branży, ale dzisiaj w dobie pozornie pełnej anonimowości kilka osób z licznej rzeszy sympatyków siatkówki, postanowiło wziąć sprawy mojej siatkarskiej kariery w swoje ręce. Nie mam i nigdy nie miałam pretensji do fachowej i bez stronnej krytyki, ale maniakalne atakowanie mnie musiało w końcu przynieść skutki. Zapewniam że fizycznie nic mi nie dolega, lecz moja psychika nie jest już w wystarczającym stopniu odporna na stres.</i>.

Publiczną debatę zapoczątkowała ciekawa rozmowa w radiu TOK FM z Jackiem Żakowskim ("Polityka") i Michałem Olszewskim (Gazeta.pl) oraz Piotrem Olechniewiczem (Interia.pl). Żakowski w artykule "Chamstwo hula w internecie" poziom kultury wypowiedzi w sieci porównał do stadionowego kibolstwa i niejako wezwał do podjęcia działań niwelujących to zjawisko. Głos w dyskusji zabrali m. in. Michał Olszewski i Paweł Wujec (Gazeta.pl) "Cenzura nie łagodzi obyczajów w internecie", Violetta Ozminkowski (Newsweek) "Wirtualny lincz", a także wielu przedstawicieli blogosfery naświetlając sprawę z różnych punktów widzenia (m. in. dwukrotnie Grzegorz Marczak whttp://Antyweb.pl , Jacek Gadzinowski "Internetowe chamstwo i drobnomieszczaństwo", Artur Kurasiński "Piekło to inni").

Strona "Internet bez [email protected]" jest pokłosiem wspomnianych dyskusji i ma na celu wsparcie kultury i poprawności wypowiedzi oraz wzajemnego poszanowania wśród internautów.

Oto 5 zasad internetu bez [email protected]:

1. Myślę, CO piszę - wypowiadam się tylko wtedy, gdy mam coś do powiedzenia.

2. Myślę, DO KOGO piszę - traktuję innych jak ludzi, bo są ludźmi - nie obrażam, nie wyśmiewam i nie zdradzam ich tajemnic. Osoby publiczne są także ludźmi i zasługują na szacunek. Nie traktuję Internetu jako narzędzia do odwetu i załatwiania prywatnych porachunków.

3. Myślę, Z KIM rozmawiam - nie wdaję się w pyskówki, z tymi, którzy za pomocą chamstwa i wulgaryzmów próbują zamienić dyskusję w awanturę. Zgłaszam naruszenia zasad wypowiedzi, gdy się z nimi spotykam.

4. Myślę, JAK pisać - dbam o polski język i poziom dyskusji. Staram się przestrzegać zasad ortografii i poprawności gramatycznej.

5. Myślę DWA razy - bo nic nie zostanie zapomniane. Bezkarność i anonimowość w Internecie jest złudna. Pamiętam, że współtworzę świat, w którym żyję.

5 zasad internetu bez ch@mstwa - popierasz?
Internaci akceptujący zasady mogą swoje poparcie zadeklarować pobierając specjalny button.

Czy użytkownicy demokratycznego, samoregulującego się tworu jakim jest internet zastosują się do 5 złotych zasad sieci bez [email protected]? Do zasad, które mimo iż logiczne, mądre i sensowne, to - bądź co bądź - opracowane zostały przez funkcjonującą w realiach rynkowych agencję interaktywną?

Zapraszam do udziału w sondzie: Czy popierasz 5 zasad internetu bez [email protected]?