5. urodziny przeglądarki Firefox

Dokładnie 5 lat temu, 9 listopada 2004 r., Mozilla udostępniła pierwsze wydanie swojej przeglądarki internetowej Firefox. Aplikacja miała wszelkie zadatki na to, by stać się liczącym konkurentem dominującego wówczas Internet Explorera, jednak nikt poza grupką entuzjastów nie brał tej możliwości na poważnie. Po pięciu latach Firefoksa używa 330 mln ludzi na całym świecie a program jest liderem wśród alternatywnych wobec IE przeglądarek WWW.

5. urodziny przeglądarki Firefox

Firefox - informacje:

  • 330 mln użytkowników,
  • ponad 1 miliard pobrań (stan na sierpień 2009 r.),
  • ponad 6 tysięcy dodatków,
  • w pracach nad programem uczestniczy 1000 wolontariuszy,
  • wolontariusze tworzą 40 % kodu programu,
  • globalny udział w rynku przeglądarek - 24,7% (Net Applications, stan na październik 2009).

Do pobrania:

Polecamy:

Zobacz także:

Prace nad programem ruszyły pod koniec 2002 roku. Projekt nosił początkowo nazwę Phoenix i prowadzony był równolegle z pracami nad standardowym pakietem Mozilla Suite (obecnie - SeaMonkey). Ponieważ ów pakiet składał się nie tylko z przeglądarki, ale i z innych aplikacji, Mozilla zrezygnowała z tworzenia kolejnego kombajnu, skupiając się na budowie lekkiego i elastycznego programu.

Projekt Phoenix został wkrótce przemianowany na Firebird z powodu problemów z ochroną znaku towarowego (zastrzeżenia zgłosiła firma Phoenix Technologies). Ta nazwa również się nie zachowała - tym razem uwzględniono skargę producenta oprogramowania baz danych, spółki Firebird. Tym sposobem 9 lutego 2004 r. wprowadzono nazwę Firefox.

Program już przed oficjalną premierą wydania nr 1.0 zyskał sobie sporą popularność - testowe wydanie przedpremierowe pobrane zostało 3 mln razy w ciągu niecałych 3 tygodni. Od tego czasu rekordy w liczbie pobrań Firefoksa bite są regularnie.

Firefox zdobył uznanie użytkowników zestawem funkcji (m.in. przeglądanie w kartach, czytnik RSS, blokowanie reklam) "zawiniętym" w atrakcyjne opakowanie. Program był lekki i zużywał mało zasobów systemowych, a przy tym oferował niemal nieograniczoną konfigurowalność - dzięki dostępności wtyczek i rozszerzeń.

Kolejne duże wersje programu ukazywały się systematycznie co rok - Firefox 1.5 "wyszedł" się 29 listopada 2005 r., a wydanie 2.0 - 24 października 2006 r. Następne ważne daty w historii przeglądarki to 17 czerwca 2008 r. (premiera wersji 3.0) oraz 30 czerwca 2009 r., kiedy producent udostępnił Firefoksa 3.5. Ostatnia jak dotąd edycja przeglądarki nosi oznaczenie 3.6 beta 1 - w planach są już natomiast kolejne, 3.7 i 4.0.

Warto w tym kontekście wspomnieć o ważnym z punktu widzenia polskich użytkowników wydarzeniu - wiosną 2009 r. program Mozilli zgarnął ponad połowę rynku przeglądarek. Wg danych Ranking.pl w połowie listopada odsetek polskich internautów używających Firefoksa wyniesie niemal 52 %.

Korzystając z okazji okrągłego jubileuszu Firefoksa redakcja PCWorld.pl zadała kilka pytań przedstawicielowi Mozilli, Tristanowi Nitotowi.

PCWorld.pl: Jakie są podstawowe zasady, którymi kieruje się Mozilla w pracach nad przeglądarką internetową? W którym kierunku w państwa ocenie zmierza rozwój Firefoksa?

Tristan Nitot, prezes Mozilla Europe: To, co zamierzamy osiągnąć z Firefoksem, to dostarczenie bezpiecznej, prostej w obsłudze i konfigurowalnej przeglądarki, zapewniającej użytkownikowi najlepsze wrażenia. Cele te stanowią odzwierciedlenie założeń wymienionych w Manifeście Mozilli: chcemy, aby Internet był zdrowy, otwarty i innowacyjny. Chcemy, by wszyscy czerpali z niego korzyści. To właśnie kieruje naszymi działaniami, a Firefox opiera się na tych wartościach.