4chan.org: atak na Wykop.pl rozpoczęty!

Od wczoraj serwis Wykop.pl starał się przygotować na atak DDOS, którego przypuszczenie zapowiedzieli użytkownicy 4chan.org. Dziś ok. 14:30 Wykop.pl jednak upadł pod naporem "działa jonowego" 4chan.

- "W przypadku udanego ataku nasi użytkownicy mogą mieć chwilowy problem z dostępem do serwisu. Nasi administratorzy postawieni są już w stan gotowości i będziemy starać się minimalizować ewentualne komplikacje" - jeszcze przed atakiem powiedział mi Michał Białek, Marketing Manager Wykop.pl.

Michał Białek przyznał jednocześnie, że DDoS jest atakiem przed którym trudno jest się obronić. - "DDoS jest atakiem do którego ciężko jest się przygotować, bo atak symuluje nagły zwiększony ruch na serwisie.". Dlatego przygotowania (jak np. tworzenie backupów) rozpoczęto jeszcze wczoraj. Wczoraj też miały miejsce pierwsze próby ataku.

Jakie straty może Wykopowi przynieść "wyłączenie" z sieci? "W tym momencie trudno jest mówić o ewentualnych kosztach. Nie wiemy czy atak będzie trwał 5min. czy 5h". - powiedział Michał Białek.

4chan.org: atak na Wykop.pl rozpoczęty!
Dlaczego 4chan.org atakuje Wykop.pl?:

Wszystko zaczęło się od wspólnej akcji użytkowników Kibice.net, Insomnia.pl, Wykop.pli Nasza-Klasa.pl. Zjednoczonymi siłami narysowali oni polską flagę na Drawball.com - serwisie, który pozwala rysować jeden obraz wielu osobom jednocześnie.

Flaga powstała. Czyn nie przeszedł bez echa w sieci i najwyraźniej rozzłościł użytkowników 4chan.org. Po pewnym czasie od powstania flagi użytkownicy serwisu 4chan na fladze narysowali czarną swastykę. To jednak nie koniec: 4chan postanowił zemścić się także na twórcach flagi. Na pierwszy ogień poszedł Wykop.pl, który dziś miał paść ofiarą ataku DDOS (zwanego przez uzytkowników 4chan.org "działem jonowym").

Tak obecnie wygląda koło, na którym polscy użytkownicy rysowali flagę, a 4chan swastykę.

Aktualizacja: 19 sierpnia 2009 16:19

Co teraz dzieje się z Wykopem (16:00)? Serwis czasami pojawia się w sieci, by zaraz potem znowu zniknąć. Jak mówi Michał Białek - "Walka trwa".

Jakie konsekwencje może mieć całe zajście? Użytkownicy Wykopu stanowią dosyć zgraną społeczność. Zdarza im się też czasem przeprowadzić mały atak DDOS. Ostatnią ich ofiarą była strona tureckich hakerów. Co więcej pomysły na kontratak 4chan.org pojawiały się na Wykopie jeszcze wczoraj, więc nie wykluczone, że działo jonowe uderzy za jakiś czas także w 4chan.

Nie wiem, czy to nie przypadek, ale 4chan.org już teraz przestało funkcjonować.