3G startuje w październiku

Na 1 października firma NTT DoCoMo planuje uruchomienie pierwszych na świecie komercyjnych usług telefonii komórkowej trzeciej generacji (tzw. 3G).

Największy japoński operator telefonii komórkowej, firma NTT DoCoMo zapowiedziała na 1 października uruchomienie komercyjnych usług 3G. Tym mianem określa się telefonię komórkową trzeciej generacji, czyli pakiet zaawansowanych technologicznie usług dostępnych za pośrednictwem telefonu komórkowego. 3G umożliwia, między innymi, transmisję danych za pośrednictwem telefonu z prędkością 40 razy szybszą niż w oferowanym aktualnie przez DoCoMo trybie i-mode (maksymalnie do 384 Kb/s). Za korzystanie z nowej oferty firmy jej klienci będą musieli zapłacić ok. 67 USD miesięcznie.

Koncern NTT DoCoMo już raz był zmuszony do przełożenia terminu uruchomienia 3G (pierwotnie miało to odbyć się w maju). Z nowej oferty na początku będą mogli korzystać jedynie mieszkańcy części Tokio. Przedstawiciele firmy zapowiadają jednak rozszerzenie zasięgu usługi. Na początku października do sklepów w Japonii trafią również telefony, umożliwiające pełne wykorzystanie możliwości 3G. Mają one kosztować ok. 420 USD.