300 milionów dolarów inwestycji w serwis fotolia.com

Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. ogłosił, że zainwestuje w bank zdjęć i platformę publikacji fotografii stockowej 150 milionów dolarów. Kolejne 150 milionów zostało pozyskane dzięki współpracy KKR, TA Associates oraz konsorcjum banków.

Serwis Fotolia.com oferuje swoim użytkownikom ponad 17 milionów obrazów, zdjęć, grafiki wektorowej i klipów wideo możliwych do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji, szablonów stron internetowych oraz do wszelkiego przetwarzania na potrzeby profesjonalnej grafiki.

Firma powstała w 2005 roku jako platforma pozwalająca twórcom publikować i sprzedawać swoje prace, a grafikom znaleźć obrazy po przystępnej cenie. Cena jednorazowego zakupu najmniejszego zdjęcia wynosi 2,50 zł, a dzięki wykupieniu abonamentu można ją dodatkowo obniżyć nawet do 50 groszy. Fotografowie i autorzy grafik otrzymują prowizję od każdego zdjęcia licencjonowanego przez fotolię.

Po raz pierwszy w Fotolię zainwestowała firma TA Associates w 2009 roku. Obecnie bank zdjęć ma swoją siedzibę w Nowym Jorku, a jego serwis internetowy jest dostępny w 15 krajach i 11 wersjach językowych. Z jej usług korzysta obecnie ponad 3 miliony podmiotów. W przeszłości z Fotolią współpracowała między innymi Associated Press.

Fundusz inwestycyjny KKR zarządza obecnie aktywami ponad 63 miliardów dolarów i jest notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. TA Associates jest funduszem private equity i zainwestował do tej pory w ponad 400 spółek oraz pozyskał 16 miliardów dolarów kapitału. Inwestuje głównie w firmy z branży nowych technologii, ochrony zdrowia oraz usług finansowych.