300 milionów dolarów inwestycji w serwis fotolia.com

Kohlberg Kravis Roberts & Co. L.P. ogłosił, że zainwestuje w bank zdjęć i platformę publikacji fotografii stockowej 150 milionów dolarów. Kolejne 150 milionów zostało pozyskane dzięki współpracy KKR, TA Associates oraz konsorcjum banków.

Serwis Fotolia.com oferuje swoim użytkownikom ponad 17 milionów obrazów, zdjęć,
i klipów wideo możliwych do wykorzystania przy tworzeniu prezentacji, szablonów stron internetowych oraz do wszelkiego przetwarzania na potrzeby profesjonalnej grafiki.

Firma powstała w 2005 roku jako platforma pozwalająca twórcom publikować i sprzedawać swoje prace, a grafikom znaleźć obrazy po przystępnej cenie. Cena jednorazowego zakupu najmniejszego zdjęcia wynosi 2,50 zł, a dzięki wykupieniu abonamentu można ją dodatkowo obniżyć nawet do 50 groszy. Fotografowie i autorzy grafik otrzymują prowizję od każdego zdjęcia licencjonowanego przez fotolię.

Po raz pierwszy w Fotolię zainwestowała firma TA Associates w 2009 roku. Obecnie bank zdjęć ma swoją siedzibę w Nowym Jorku, a jego serwis internetowy jest dostępny w 15 krajach i 11 wersjach językowych. Z jej usług korzysta obecnie ponad 3 miliony podmiotów. W przeszłości z Fotolią współpracowała między innymi Associated Press.

Fundusz inwestycyjny KKR zarządza obecnie aktywami ponad 63 miliardów dolarów i jest notowany na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych. TA Associates jest funduszem private equity i zainwestował do tej pory w ponad 400 spółek oraz pozyskał 16 miliardów dolarów kapitału. Inwestuje głównie w firmy z branży nowych technologii, ochrony zdrowia oraz usług finansowych.