Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

3 tys. złotych ulgi na Internet? To możliwe!

Jeżeli jesteś członkiem czteroosobowej rodziny i wszyscy pozostali domownicy równie często jak Ty korzystają z Internetu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Ministerstwo Finansów umożliwia wszystkim członkom rodziny jednoczesne odliczenie ulgi od dostępu do Sieci.

Jak donoszą dziennikarze Gazety Wyborczej, z pisma przesłanego przez Ministerstwo Finansów do jednego z urzędów skarbowych wynika, że jeśli na fakturze VAT za wydatki związane z dostępem do Internetu widnieją nazwiska całej rodziny, odliczenie przysługuje wszystkim domownikom jednocześnie.

Mowa tu o piśmie nr PB5/MC-033-29-368/05, w którym Ministerstwo stwierdza, że z ulgi może korzystać jednocześnie kilku domowników, pod warunkiem, że ich dane osobowe widnieją na fakturze - czyli że wszyscy są podatnikami i dysponują środkami, od których mieliby odliczać ulgę.

Przypomnijmy, że maksymalna wysokość ulgi, jaką można odliczyć z tytułu korzystania z Internetu to 760 zł. Wprowadzono ją w związku z obowiązującym od marca tego roku 22-procentowym podatkiem VAT na usługi tego typu. O szczegółach i możliwościach korzystania z ulgi informowaliśmy m.in. w artykule "Ulga internetowa - oszczędź 760 zł!".

Domownicy nie mogą jednak odliczać "swoich" ulg od tego samego wydatku, co oznacza, że koszty dostępu do Internetu musiałyby być naprawdę wysokie, dochodzące do kilku tysięcy złotych - jak wynika z obliczeń dziennikarzy "GW", czworo domowników mogłoby odliczyć ulgę indywidualnie przy wydatkach na Internet sięgających poziomu 3 tys. złotych rocznie.

Gdzie jednak tkwi haczyk? Okazuje się, że skorzystanie z możliwości wskazanej przez Ministerstwo Finansów wymaga podpisania nowej umowy z usługodawcą dostępu do Sieci. Taki aneks zwykle kosztuje odpowiednią kwotę, zależną od operatora, choć np. UPC wystawia go za darmo. Niestety, pokrzywdzeni są pod tym względem klienci Neostrady - w przypadku użytkowników tej usługi dodanie aneksu do umowy rozszerzającego grono podatników wiązałoby się z koniecznością przepisania na zainteresowane osoby całej linii telefonicznej z usługami. "A to jest na razie niemożliwe", czytamy w GW.

Więcej informacji: Gazeta.pl.