3 mln domen .eu

Komisja Europejska poinformowała, że liczba zarejestrowanych domen .eu przekroczyła próg 3 mln.

Dwa i pół roku od momentu uruchomienia domeny .eu, w dniu 11 stycznia 2009 r. obywatel niemiecki zarejestrował trzymilionową nazwę domeny .eu. Domena .eu jest obecnie czwartą pod względem popularności domeną w Europie i dziewiątą na całym świecie.

Trzy miliony nazw pod domeną .eu oznaczają, że europejscy internauci mają do niej zaufanie - stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Komisja Europejska twierdzi, że 3 mln domen .eu to dowód potwierdzający potencjał i możliwości promowania europejskiej tożsamości oraz czerpania korzyści z obecności na wspólnym rynku za pośrednictwem końcówki .eu. Cieszę się zwłaszcza z tego, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw przyjęło domenę .eu jako integralną część tożsamości firmy. Mam nadzieję, że w przyszłości skorzysta z niej jeszcze więcej przedsiębiorstw - uważa unijna komisarz.

Zaufanie społeczeństwa do domen .eu potwierdzają badania przeprowadzone przez EURid (organizację non profit zajmującą się zarządzaniem rejestrem domen .eu), z których wynika, że użytkownicy nie tylko postrzegają .eu jako wyraz europejskiej tożsamości w internecie, ale uważają też, że domeny z .eu w nazwie są innowacyjne i nowoczesne.

W naszym kraju domena .eu cieszy się umiarkowaną popularnością. Mimo, iż Polska pod względem ilości rejestracji domen .eu znajduje się obecnie na piątym miejscu (EURid podaje, że w Polsce zarejestrowano ponad 172 tys. nazw .eu), to wg wielu inwestorów branży domainingu końcówce .eu daleko do wartości nazwy z rozszerzeniem .pl. Choć są i tacy gracze, którzy uważają, że w zakresie domen .eu jeszcze wszystko przed nami. Podczas gdy na 1000 mieszkańców Polski przypada 34,7 zarejestrowanych domen narodowych, tych zakończonych na .eu jest zaledwie 4,5. Dla porównania w Holandii proporcje te wyglądają: 193,6 domen narodowych i 24,7 domen .eu (na 1000 obywateli), w Irlandii: 25,6 i 13,1, a w Luxemburgu 86,2 oraz 54,9 zarejestrowanych domen europejskich na 1000 mieszkańców.

Domena .eu dostępna jest dla 490 milionów Europejczyków w 27 krajach. Najwięcej domen .ue, wg aktualnych statystyk EURid, zarejestrowano w Niemczech (912 tys.), Holandii (407 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (369 tys.).

Źródła:http://www.ukie.gov.pl , http://www.eurid.eu