Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

3 mln domen .eu

Komisja Europejska poinformowała, że liczba zarejestrowanych domen .eu przekroczyła próg 3 mln.

Dwa i pół roku od momentu uruchomienia domeny .eu, w dniu 11 stycznia 2009 r. obywatel niemiecki zarejestrował trzymilionową nazwę domeny .eu. Domena .eu jest obecnie czwartą pod względem popularności domeną w Europie i dziewiątą na całym świecie.

Trzy miliony nazw pod domeną .eu oznaczają, że europejscy internauci mają do niej zaufanie - stwierdziła Viviane Reding, unijna komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Komisja Europejska twierdzi, że 3 mln domen .eu to dowód potwierdzający potencjał i możliwości promowania europejskiej tożsamości oraz czerpania korzyści z obecności na wspólnym rynku za pośrednictwem końcówki .eu. Cieszę się zwłaszcza z tego, że coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw przyjęło domenę .eu jako integralną część tożsamości firmy. Mam nadzieję, że w przyszłości skorzysta z niej jeszcze więcej przedsiębiorstw - uważa unijna komisarz.

Zaufanie społeczeństwa do domen .eu potwierdzają badania przeprowadzone przez EURid (organizację non profit zajmującą się zarządzaniem rejestrem domen .eu), z których wynika, że użytkownicy nie tylko postrzegają .eu jako wyraz europejskiej tożsamości w internecie, ale uważają też, że domeny z .eu w nazwie są innowacyjne i nowoczesne.

W naszym kraju domena .eu cieszy się umiarkowaną popularnością. Mimo, iż Polska pod względem ilości rejestracji domen .eu znajduje się obecnie na piątym miejscu (EURid podaje, że w Polsce zarejestrowano ponad 172 tys. nazw .eu), to wg wielu inwestorów branży domainingu końcówce .eu daleko do wartości nazwy z rozszerzeniem .pl. Choć są i tacy gracze, którzy uważają, że w zakresie domen .eu jeszcze wszystko przed nami. Podczas gdy na 1000 mieszkańców Polski przypada 34,7 zarejestrowanych domen narodowych, tych zakończonych na .eu jest zaledwie 4,5. Dla porównania w Holandii proporcje te wyglądają: 193,6 domen narodowych i 24,7 domen .eu (na 1000 obywateli), w Irlandii: 25,6 i 13,1, a w Luxemburgu 86,2 oraz 54,9 zarejestrowanych domen europejskich na 1000 mieszkańców.

Domena .eu dostępna jest dla 490 milionów Europejczyków w 27 krajach. Najwięcej domen .ue, wg aktualnych statystyk EURid, zarejestrowano w Niemczech (912 tys.), Holandii (407 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (369 tys.).

Źródła:http://www.ukie.gov.pl , http://www.eurid.eu