250 tys. USD za spammera

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) zamierza wypłacać nagrody za informacje, które przyczynią się do ujęcia szczególnie uciążliwych spammerów. Nagrody mogą sięgnąć nawet 250 tys. USD.

Wiadomo już, że będą one wypłacane jedynie tym osobom, które dostarczą na tyle precyzyjne informacje o spammerach, iż pozwolą one na uniemożliwienie im dalszej działalności (np. poprzez zasądzenie odpowiednio wysokiego odszkodowania). Wypłata nagrody nie będzie jednak uzależniona od wysokości odszkodowania - środki na ten cel zapewnić ma specjalny rządowy fundusz.

Z pierwszych doniesień wynika, że wysokość nagrody zawierać będzie się w przedziale 100 000 - 250 000 USD. Dla porównania - za informacje, które przyczynią się do ujęcia przestępcy z listy '10 najbardziej poszukiwanych przestępców w USA', FBI płaci ok. 50 tys. USD. Przedstawiciele FTC tłumaczą jednak, że wiarygodnych i przydatnych w sądzie informacji o spammerach mogą dostarczyć jedynie osoby parające się tym procederem - a ich zarobki są zwykle na tyle wysokie, że niższa nagroda nie zrobi na nich żadnego wrażenia.

Do uruchomienia systemu nagród za informacje o spammerach niezbędna będzie zgoda amerykańskiego Kongresu.