25 milionów dolarów do wzięcia

Masz dobry pomysł, jak zarobić na Internecie, ale nie wiesz jakie możesz napotkać problemy? Potrzebujesz zastrzyku pieniędzy, aby twoja firma mogła rozwinąć skrzydła? Tad Witkowicz sfinansuje twoje marzenia - jeśli tylko zdołasz przekonać go do swojego pomysłu. "Większość biznesplanów, jakie otrzymuję z Polski charakteryzuje bardzo duża naiwność" mówi jednak Witkowicz w wywiadzie, jakiego udzielił redakcji PC World Online. Zobaczcie, jakie firmy mogą liczyć na jego wsparcie i dlaczego jego zdaniem tak trudno znaleźć start-up godny zainwestowania miliona dolarów.

Tad Witkowicz jakiś czas temu ogłosił, że zamierza znowu zainwestować w Polsce. Na wsparcie firm rozpoczynających działania w branży internetowej i IT przeznaczył 25 milionów dolarów. Wydawałoby się, że chętnych do zdobycia potężnego dofinansowania będzie bez liku - tymczasem według Witkowicza pomysły rzeczywiście są - gorzej z realizacją. Milioner twierdzi, że niemal każdy biznesplan napływający do niego skupia się na pomyśle a nie na tym, w jaki sposób na tym pomyśle zarobić.

Tad Witkowicz zainwestuje w Polskie start-upy

Tad Witkowicz - amerykański przedsiębiorca polskiego pochodzenia. Karierę zawodową rozpoczął jako naukowiec na Uniwersytecie w Toronto, później inżynier w firmach Bell Northern Research i VeltecCorp. W 1991 roku założył firmę Artel Inc., która już dwa lata później zadebiutowała na giełdzie NASDAQ, stając się jedną z najszybciej rozwijających się spółek tamtego czasu. Później, firma została przejęta przez 3Com.

W 1987 roku, Witkowicz założył kolejna spółkę, która już w 1992 roku została wprowadzona na giełdę - CrossComm. Firma produkowała sprzęt i oprogramowanie służące do budowania sieci komputerowych. W 1991 roku powstał jej polski oddział - CrossComm Poland. Na jej bazie powstała później spółka Intel Technology Poland.

Trzecią firmą, założoną przez Tada Witkowicza była spółka Adlex. Wytwarzała ona oprogramowanie na rynek amerykański i dla krajów Unii Europejskiej. Firma została przejęta przez Compuware a jej polski oddział został przekształcony w Compuware Poland.

Wiecej informacji: Konkurs na Biznesplan

Otago Capital to założony przez Tada Witkowicza fundusz typu Venture Capital. Jego celem jest wsparcie najbardziej obiecujących projektów biznesowych, teraz także w Polsce. Do końca maja fundusz zbiera biznesplany, które maja przekonać potencjalnego inwestora do sfinansowania początkującej firmy z branży internetowej, telekomunikacyjnej i IT. Na razie wpłynęło ponad 80 zgłoszeń, jednak założyciel funduszu nie wygląda na bardzo zadowolonego z ich jakości.

Z Tadem Witkowiczem rozmawiamy o przyczynach założenia Otago Capital i o tym, w jaki sposób fundusz może pomóc młodej firmie.