25 milionów dolarów do wzięcia

Dlaczego Polska? Czemu zdecydował się pan zainwestować w naszym kraju? Jaki wpływ na pana decyzję miał fakt pańskiej narodowości?

25 milionów dolarów do wzięcia
Tad Witkowicz: W biznesie sentymenty czy patriotyzm raczej nie wchodzą w grę. Przede wszystkim chodzi o zrobienie dobrego interesu. Moje dotychczasowe doświadczenia w Polsce są bardzo pozytywne, zaczynałem tworzyć firmy w Polsce już w 1990 roku. Założyłem dwie takie firmy - teraz znane pod nazwami Intel Poland i Compuware Poland w Trójmieście. Miałem bardzo pozytywne wrażenia ze współpracy z ludźmi w Polsce, finansowo to się wszystko bardzo fajnie ułożyło. Idę więc za ciosem, zmieniłem jednak trochę plan działania. Już nie zakładam własnych, chce inwestować w już działające młode firmy. Tak jak powiedziałem, doświadczenia mam bardzo dobre, teraz jest dobra okazja do inwestowania w Polsce, szkoda byłoby ją zmarnować.

Pana przedstawiciele w Polsce twierdzą jednak, że tych dobrych biznesplanów nie napływa tak dużo, jak się pan spodziewał. Dlaczego według pana tak się dzieje?

Po pierwsze, to nie tylko problem w Polsce. W Stanach typowa firma Venture Capital analizuje sto lub dwieście biznesplanów zanim zainwestuje w jeden. W Polsce jest podobnie. Dotychczas dostałem ponad osiemdziesiąt biznesplanów, zainwestowałem dotychczas w jeden. Wśród całej reszty są jeszcze dwa, które szczegółowo analizuję. Jest jednak inny problem. Kiedy czytam amerykańskie biznesplany, to oceniam je na szkolną trojkę, czasami czwórkę, z rzadka nawet na piątkę. Większość przesyłanych mi z Polski oceniał bym na trójkę z minusem. Wydaje mi się, że charakteryzuje je bardzo naiwne podejście. Ludzie po prostu nie rozumieją co to jest biznes. Każdy uważa, że jak ma jakiś pomysł i zrobi coś troszeczkę taniej, to klienci już będą walić do drzwi. Niestety, wcale tak nie jest. Największym problemem dla młodego biznesu jest właśnie pozyskiwanie klientów a na ten temat prawie w żadnym polskim biznesplanie nie ma ciekawych informacji. Przyznam, ze trochę mnie to frustruje.

25 milionów dolarów do wzięcia

Na stronie knbp.pl znajdziemy gotowe formularze, ułatwiające stworzenie biznesplanu

Rozumiem, że niektóre pomysły są naprawdę ciekawe, jednak w biznesplanach brakuje de facto informacji, jak te pomysły zrealizować?

Tak, dokładnie tak jest. Rzeczywiście, niektóre pomysły są bardzo ciekawe. W przypadku kilku z nich zacząłem nawet coś tam sam "popychać" ale w końcu zrozumiałem, że ta siła przebicia nie może iść ode mnie tylko od założyciela firmy. Jeżeli on nie czuje tego, że największym problemem jest właśnie zdobywanie klientów to ja też niewiele zdziałam. Jest bardzo wiele ciekawych pomysłów, tylko wykonanie jest bardzo amatorskie.