23 miliony komórek w Polsce

Według przewidywań operatorów, łączna liczba użytkowników w trzech polskich sieciach komórkowych może w tym roku osiągnąć 23 mln, co oznaczać będzie 62%. penetrację rynku na koniec 2004 r. W bieżącym kwartale spodziewany jest rekordowy przyrost klientów - szacowany na 1,8 mln aktywacji.

Największy udział w pozyskiwaniu i utrzymywaniu klientów komórkowych w Polsce od lat ma PTC operator sieci Era i Heyah, który planuje zakończyć ten rok obsługą 9 mln klientów. Na drugiej pozycji plasują się ex aequo dwaj pozostali konkurenci komórkowi sieci GSM, z których każdy ma zamiar osiągnąć łącznie na koniec roku po około 7 mln klientów: PTK Centertel w sieci Idea oraz Polkomtel w sieci Plus GSM.

Prognozy te oznaczają, że nasycenie rynku komórkowego w Polsce (penetracja) wzrośnie z 57% uzyskanych pod koniec 3Q04 do poziomu około 62% na koniec 2004 r., a więc więcej niż prognozowano jeszcze w połowie bieżącego roku (60%). Tak dynamiczny wzrost klientów sieci komórkowych wiąże się z ogólnym tegorocznym obniżaniem przez operatorów cen we wszystkich segmentach usług komórkowych. Największy udział w tym procesie ma coraz bardziej powszechny system bezabonamentowy (prepaid) dla telefonów na kartę. Według PTC średnie ceny usług komórkowych tylko w tym roku spadły o połowę, a więc jest to naprawdę znacząca obniżka.

Na wprowadzenie niższych taryf w sieciach komórkowych korzystnie wpłynęło wynegocjowanie i podpisanie w tym roku porozumień o zmniejszeniu o około 20% marży w rozliczeniach międzyoperatorskich z TP (najpierw przez PTK i Polkomtela, a ostatecznie również i przez operatora PTC), przede wszystkim dla połączeń inicjowanych do sieci komórkowych. Istotne obniżenie kosztów połączeń międzykomórkowych najpierw ogłosił 8 listopada Centertel w pakiecie Jedna Idea, potem 11 listopada Polkomtel w zestawach firmowych Worek Prezentów i Strzał w Dziesiątkę, a od 25 listopada operator PTC Era w swej ofercie Jedyna. Istotnych zmian cenowych dokonali operatorzy także w połączeniach międzynarodowych, dla których niektóre obniżki komórkowe sięgają nawet 80% (Polkomtel).

Takie postępowanie operatorów komórkowych spowodowało szybką reakcję Telekomunikacji Polskiej, która od 1 grudnia tego roku postanowiła obniżyć ceny połączeń międzynarodowych dla klientów stacjonarnych, korzystających z planów taryfowych z naliczaniem sekundowym (darmowe wieczory i weekendy, darmowe weekendy, ISDN tp darmowe wieczory i weekendy oraz ISDN tp Premium). W taryfie poza szczytem rozmowy będą tańsze o 20-30%.