22% VAT na internet uporządkuje rynek?

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej wystosowała otwarty list do parlamentarzystów popierający wprowadzenie ulgi podatkowej na korzystanie z internetu. Ulga ma być sposobem na zrekompensowanie użytkownikom zwiększonych wydatków na dostęp do sieci, po wprowadzeniu 22% VAT na takie usługi. Rząd nie jest przychylny takiemu rozwiązaniu.

Przypomnijmy, że wprowadzenie 22% stawki podatkowej na połączenia internetowe jest nieuniknione m.in. ze względu na naciski Komisji Europejskiej. Także firmy działające na rynku internetowym są zdania, że stawka 22% jest lepszym rozwiązaniem od wprowadzonego przez rząd zwolnienia z podatku VAT dla usług świadczonych na rzecz użytkowników indywidualnych. Zdaniem członków OIGKK "wprowadzenie ulgi w PIT powinno mieć wpływ na zwiększenie popytu na usługi transmisji danych". Przewidują oni, że budżet państwa nie ucierpi na wprowadzeniu takiej ulgi

Co więcej, według OIGKK, nie jest przesądzony także wzrost cen. "Nie można twierdzić, że wprowadzenie 22% VAT spowoduje wzrost cen na usługi internetowe o 22%, gdyż lwią część kosztów stanowi zakup ruchu od dużych operatorów (głównie TP SA). VAT naliczany przy tej okazji, a także VAT naliczany przy okazji wszelakich zakupów materiałów i środków trwałych, także inwestycji, będzie teraz mógł być odliczany. Trudno więc szacować zmianę ceny usług dostępu do Internetu, na razie jest zbyt wiele niewiadomych" - piszą w liście członkowie OIGKK.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Komunikacji Kablowej nalega jednocześnie aby rząd w dalszym ciągu negocjował z Komisją europejską zastosowanie w Polsce innej niż podstawowa stawki VAT na połączenia internetowe.