22% VAT na internet przyjęty przez rząd

Wczoraj rząd zatwierdził nowelizację ustawy o podatku VAT, dostosowując ją do prawa unijnego. Zgodnie z nowym projektem stawka podatkowa na usługi internetowe wyniesie 22%. Prawo ma obowiązywać od 1 stycznia 2005 r.

Informację podajemy za ISB. Za sprawą podwyżki podatku na internet rząd liczy na zwiększenie dochodów z tytułu VAT o 200 mln zł.

Centrum Informacyjne Rządu dodaje, że remedium na wyższe koszty użytkowania internetu będzie przegłosowana przez Sejm ulga podatkowa (możliwość odliczenia od podatku do 760 zł rocznie za okazaniem odpowiednich faktur). Analitycy rynkowi wskazywali już wielokrotnie, że takie rozwiązanie problemu wysokich cen internetu w Polsce jest pomysłem krótkowzrocznym i de facto nie rozwiązuje palącej kwestii.

Rząd zaznacza w tym samym komunikacie, że "prowadzone są prace zmierzające do obniżenia cen rynkowych dostępu do internetu, które mogą doprowadzić do zmniejszenia skutków wprowadzenia 22-procentowej stawki VAT na tę usługę". Takich deklaracji padło już wiele, jednakże jak na razie do zapowiadanych, rewolucyjnych zmian nie doszło.

Więcej o batalii o stawkę VAT-u na internet:

http://www.internetstandard.pl/news/72615.html